Kavl-i Leyyin İlkesi Gereği Bir Açıklama

adsense 336x280 Kavl-i Leyyin İlkesi Gereği Bir Açıklama
En başta söyleyeyim: Resulullah Taif'te, Allah'a iman eden, yeri göğü Allah'ın yarattığını söyleyen, geçmiş Resulleri tanıyan, hac yapan, hatta namaz kılan, oruç tutan, sadaka veren, cenazesini kefenleyip namazını kılan, Kabe'yi Allah'ın evi bilen insanlara gitti ve kendisine vahyedilen KUR'AN ile konuştu. Resulullah ne kadar yumuşak konuşursa konuşsun okuduğu vahyin içeriği ağırdı. Bunu kabul edemediler. Zira şefaatçi olarak bildikleri melekleri, kutsal adamları, efendileri, taşlarla temsil edilen ruhaniyetleri terk etmeleri ve Allah'ı tek anmalarını, asla şirk koşmamalarını söyledi. (Bütün bunları Kur'an'da bulabilirsiniz. Azıcık ama çok az, sahiden çok çok az, vallahi az bir Kur'an bilgisi bile bunları bilmek için yeterli olur.)

Resulullah'ın tebliğ metodu hikmet üzeredir. Taif'te de Mekke'de de aynı yöntemi kullandı. Hikmetsiz söylemedi, yalan asla söylemedi, yanlış söylemedi, yerini zamanını doğru gözeterek söyledi ama yine de taşladılar.
Üstelik bu sadece son resulün başına da gelmedi. Her resul bunlarla karşılaştı. Allah Musa aleyhisselama "Ona yumuşak söz (Kavlen leyyin) söyleyin." demişti. Bu yumuşak söz bile yeterli olmadı. Zira vahyin içeriği ağır geliyordu onlara.
Şimdi...
"Taif'te ne söyledi de taşlandı acaba? Söyledikleri, Taif'teki dindar insanları neden rahatsız etti?
Resulullah, hikmetsiz ve usulsüz mü davrandı Taif'te yoksa gerçeği mi söylemedi?"

Şu yukarıdaki cümlede ben Allah'ın Resulüne, Kur'an'ın bize örnek gösterdiği liderimize hakaret etmiş mi oluyorum? Bu nasıl anlayış, bu nasıl basiret? Benim bu cümle ile meramımı anlatamadığımı düşünmek yerine keşke siz meram anlamak için azıcık gayret etseydiniz. Müşrik kelimesinin anlamına Diyanet İslam Ansiklopesinden bakıverin veya daha güvendiğiniz bir yer... Bütün Resuller dindar insanlarla mücadele etmiştir.
Şimdi...
Siz yanlış anlıyorsunuz diye ben konuşmaktan vaz mı geçeyim? Kendimi ve insanları Kur'an ile uyarmaktan vaz mı geçeyim? (Zuhruf 5)
Şimdi...
Resulullah'ın Taif'te ve diğer yerlerde ne dediğini öğrendiniz... Peki, kabul edecek misiniz? adsense 336x280

0 Response to "Kavl-i Leyyin İlkesi Gereği Bir Açıklama"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...