07 Ağustos 2020

HUTBE GELENEĞİ!

HUTBE GELENEĞİ!

Diyanet bu haftaki hutbede konu olarak şunu belirlemiş: "MÜMİNCE BİR DUYARLILIK: İyiliği emretmek, Kötülükten SAKINDIRMAK" (7 Ağustos 2020)

Bu konuda bir ayet ve konuyla uzak alakalı 2 hadis ve konuyla alakalı 1 hadis almış.
Oysa bu konu Kur'an'da çok önemsenen bir konudur ve bu konuyla ilgili çok detaylı ayetler vardır. Kurtuluşa eren toplumların kesinlikle bunu yapanlardan olduğunu anlatır. Bu konuda bir hutbe olacaksa o ayetler de mutlaka konuya dahil edilmelidir. Eksik kalır zira.

İyiliğin emredilmesi ve kötülüğün engellemesi sadece bireysel bir iş de değildir üstelik. Toplumsal bir vazifedir aynı zamanda. Hutbe bireysele vurgu yapıp "Mümin, kötülüklerin son bulması için elinden gelen gayreti gösterir." diyerek bizim inisiyatifimize bırakmış. Kurum ve kuruluşların oluşturulması, toplumun dinamiklerinin harekete geçirilmesi gerekmektedir vahyin ışığında.

Aşağıda bu konuyla ilgili ayetleri verdim. Hutbe bu ayetleri ve ilgili hadisleri verseydi ve bunlar etrafında güncel olarak ne yapılması gerektiğini de kısaca izah etseydi... Olabilirdi...
Her neyse çok köklü bir gelenek var hutbe konusunda. 1 ayet, 1 hadis, güzel sözler, Mevlana, Yunus, M. Akif, varsa şiirler, bolca edebi ve ucu bir yerlere dokunmayan cümleler.
Resulullah'ın hutbeleri konusunda bize aktarılan rivayetler ise onun, hutbelerde bütünüyle sureleri okuduğunu gösteriyor.

Umarım özlemini çektiğim hutbelere de kavuşurum bir gün. En azından eskiye göre biraz daha iyi. Bir teselli verdim kendime.

Ali-i İmran 3/104 Sizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir grup bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.

Al-i İmran 3/110 Siz insanlığın iyiliği için yetiştirilmiş hayırlı bir topluluksunuz. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırsınız ve Allah'a inanırsınız. Eğer kitap ehli de inansaydı, elbette bu, kendileri için çok iyi olurdu. İçlerinden iman edenler var,fakat çoğu yoldan çıkmışlardır.

Al-i İmran 3/114 Onlar, Allah'a ve ahiret gününe inanırlar; doğru olanı emreder, eğri olandan alıkoyarlar ve hayırlı işlerde birbirleriyle yarışırlar.İşte bunlar erdemli insanlardandır.

Araf 7/157 Onlar ki, yanlarındaki Tevrat ve İncil'de yazılmış bulacakları ümmi/annesinden doğduğu gibi saf peygambere uyarlar; peygamber onlara iyiliği emreder, kötülükten alıkoyar, güzel şeyleri onlara helal kılar, pis şeyleri onlara yasaklar. Sırtlarındaki ağırlıklarını indirir, üzerlerindeki zincirleri kırıp atar. Ona inanan, onu destekleyen, ona yardım eden, onunla indirilen ışığa uyan kişiler, kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.

Tevbe 9/67 Münafıkların erkekleri de kadınları da birbirinin aynıdır. Kötülüğü emrederler, iyilikten alıkoyarlar, ellerini sıkarak cimrilik ederler. Onlar Allah'ı unuttu, Allah da onları unuttu. Münafıklar fasıkların ta kendileridir.

Hac 22/41 Eğer onlara yeryüzünde iktidar verirsek namazı kılar, zekatı verir, iyiliği emreder ve kötülükten sakındırırlar. İşlerin sonu Allah'a varır.

Lokman 31/17 "Yavrucuğum! Namazı dosdoğru kıl, iyiliği emret, kötülükten sakındırmaya çalış, başına gelenlere sabret! Doğrusu bunlar, azim ve kararlılık gösterilmeye değer şeylerdendir."Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...