Dini Hurafesiz Yaşamak

adsense 336x280 Dini Hurafesiz Yaşamak / Metin Sevil
(Kitap Tanıtımı)
Fotoğraf açıklaması yok.
M.Uysal
Yeni bir kitap elime ulaştı diyemem ama kitap yeni. (Kitabın içeriğine dair epey konuştuk ve bazı yazıları okumuştum önceden.)

Metin Sevil ile epey zamandır tanışıyorum ve konuşuyoruz bazı meseleleri zaman zaman. Yazılarını ilgiyle okuyorum ve üzerinde kafa yormak zorunda kalıyorum. Beni uğraştırıyor çoğu zaman. Neden böyle? Çünkü çok bilinen konuları bile en detaylı araştırmadan sonra yazıyor ve çetrefilli meselelerde de orijinal sorular soruyor. Kitabın yazarına dair bunlar giriş ipuçları. Yazar, kendisi hakkında kitabında bilgi vermiş fakat ben buraya da alayım… Yazarın din eğitimi yok. Yani din eğitimi veren bir okuldan mezun değil. Fakat araştırması ve merakı sayesinde kendisini çok geliştirmiş. Onun kadar iyi okuyan görmedim açıkçası. Okuduğu kitapların hemen her satırından yazarına soru çıkarabiliyor. Okuduğu kitapları ayrıntılı not alıyor ve yazarına itiraz etmesi veya yazarını tebrik etmesi gerekiyorsa onu detaylıca yapıyor. Zaten kitabını okuduğunuzda
siz de göreceksiniz. Bazı kitapları eleştirmiş ve bazılarını da tavsiye etmiş fakat bunu yaparken çok detaylıca kocaman bir makale çıkmış ortaya.

Sayın Sevil'in ikinci kitabı Dini Hurafesiz Yaşamak henüz yayımlandı. Elime ulaştığında hemen okumaya başladım. Bazı yazıları okumuş olmama rağmen tekrar okuma gereği hissettim. Baştan sona tekrar okudum. Bu kadar çok ve doğru soruları soran birinin elbette bulduğu bazı cevapları da yazmasını bekliyorsunuz artık. Ki, bu ikinci kitabı. Cevap Bekleyen Sorular kitabını da ayrıca tavsiye ederim. Doğru soruları sorduğunuz zaman cevaba da yakınsınız demektir. Bu aynı zamanda çalışkanlığın ve zekanın da işaretleri. Kendisiyle tanıştığımdan beri bu yönü hep dikkatimi çekti yazarın. Kitabında da bunları çokça gördüm. Araştırma için gün boyu yürümesi gerekiyorsa hiç gocunmadan ve çekinmeden bunu yapan birisi. İnternet araştırması için bilgisayar başına oturmak en kolay yöntem olarak görülür genelde. Fakat yazarımız bazen o kadar mücadele veriyor ki hayrete değer. Devletin ve ilgili birimlerin her birine defalarca mektup veya dilekçe yazıp aylarca cevabını bekleyecek kadar sabırlı ve işini takip ediyor. Sonuç da alıyor. Kitabında buna dair izleri de göreceksiniz.

Yazarı ayrıca insaflı olarak da niteleyebilirim. Zira karşı çıktığı veya yanında olduğu görüşler için de büyük emek sarf ettiğini görüyoruz kitabında. Karşı çıktığı görüşlere de haksızlık etmemiş onların görüşlerini vererek. Hatta şaşırtıcı biçimde bazen onlara da hak vermiş. Kapağa bakarsanız ilk elde zaten tartışma konularının özetini görebilirsiniz. Bu konularda elbette bir tarafı vardır fakat her görüşü incelemiş ve onların görüşlerine de yer vermiş. Kendi durduğu yeri de sağlam eleştirmiş.

Kitabın içeriğine dair bazı şeylere göz atalım…

Kitap tek bir konuda oluşmuyor. Farklı konulara değinmiş yazar. Güncel tartışmalardan tutun en eski tartışmalara kadar epey konu var. Bazen kendi yaşamından da örnekler getirmiş. Gemicilik yaparken yaşadığı deneyimlerini çok nefis biçimde ibret levhası olarak önümüze koymuş ve bunu konunun içinde anlaşılır ve unutulmaz biçimde vermiş. (Mısırlı Kariler Dünyayı Ağlatır s.159) Zekat konusunda bazı görüşlerinin dikkate değer olduğunu düşünüyorum. O bölümleri de kitapta bulacaksınız. Hayrettin Karaman hoca ile yazışmaları da detaylıca var kitapta. Faizsiz bankacılık sistemine dair yazdıkları da anlama ve anlamlandırma çabası olarak hepimizin kafasını kurcalayan şeylere temas ediyor ve orada da çokça soruları var. Bu arada şunu da söyleyelim: Yazar kitabında bütün bunları yazıp çözüme kavuşturmuş da değildir. Ben böyle bakıyorum. Bu makaleleri okurken aslında yazar bize şu iyiliği yapıyor: Bir ön okuma ve ön bilgi veriyor, kendi ulaştığı doğruları bize aktarıyor ve araştırma ve geniş bilgilenme için ipuçları bırakıyor. Bu yönü özellikle gençler için gayet tavsiye edilebilir olduğunu düşünüyorum. Hatta gençlerden gelen sorulara verdiği cevapları canlı anekdotlar olarak da kitaba almış.

Kitap gayet rahat okunur bir özelliğe sahip. Konuşma diline yakın bir üslubu var. Sayfaların nasıl aktığını fark etmiyorsunuz zaman zaman. Her satırına katıldığımı söyleyemem açıkçası. Reddettiğimi de söyleyemem. Şöyle ifade edeyim: Yazar bu bahsi geçen konularda biraz daha çalışmalı ve belki daha esnek olmalı. Burada açık bir tartışma içine girecek değilim sadece kitaptan bahsediyorum. Bu konuda belki yazarla uzun ve keyifli bir konuşmamız olacaktır.

Güncel konuları ele alış biçimi sosyal medyada gördüğümüz genel tiplerin üsluplarından farklı. Daha ılımlı ele alıyor konuları ve sorularla ilerliyor. Sorulara makul cevaplar bulmaya çalışıyor ve bazı konularda bahsi geçen tartışmaların şu an gerekli olup olmadığını sorguluyor. Tek tek kitabın başlıklarını sosyal medyada yazarın hesabından görebilirsiniz. Çok bilinen konular gibi duruyor fakat emin olun şaşırtıcı sorular ve cevaplar bulacaksınız. Net cevaplar bulduğu konularda ise delillerini sağlam tutuyor. Ortak uzlaşılarımıza yaslanıyor.


Bu kitapla tanıştığınızda aslında bazı şeylerin zor olmadığını göreceksiniz. Sonuçta basit nesneleri satın alırken gösterdiğiniz gayretin birazını dininizi öğrenmeye gösterebilirsiniz. İşte bu kitap bunun ilk adımı olabilir.
adsense 336x280

0 Response to "Dini Hurafesiz Yaşamak"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...