SAF, NAMAZ, CAMİ

adsense 336x280 Bugünkü CUMA HUTBESİ ve Bazı Şeyler...
M.Uysal
Cuma hutbesinin konusu "Cami ve Cemaat Adabı" ama aşağıdaki konuların eksik kaldığını düşündüğüm için ilave yaptım. (02.08.2018)
* * *
İmamların görevini Allah Resulü belirliyor:
"Efendimiz (sas), cemaatle namaz kılarken veya kıldırırken, safların mutlaka ve mutlaka kontrolünü yapar, gerekli uyarılarda bulunur ve deyim yerindeyse tıpkı bir komutanın birliğini hizaya geçirmesi gibi onları hizaya geçirir, saflarında gevşeklik göstermelerine, safların bozuk olmasına kesinlikle müsaade etmezdi. Safları elleriyle tek tek düzeltip öyle namaza başlardı. Siz de öyle yapabilirsiniz, değil yapmalısınız zira bu size kalan bir görev mirası. Demek ki, imam kardeşimizin cami içindeki görevini disiplin içinde sürdürmesi gerekiyor.
* * *
Sosyolojik yönü:
"Ya saflarınızı düzeltirsiniz ya da (yaptığınız bu işten dolayı) Allah kalplerinize ihtilaf atar." (Buhârî, Ezân 71)
Ya toplum olarak sımsıkı durursunuz yahut bireysel takılırsınız ve toplumunuz da dağılır gider. Güçsüz bir toplum olursunuz. Saflarınız nasılsa toplumunuz da öyle olur. Siz namazda bile yan yana sıkı bir şekilde duramıyorsanız nasıl olacak da işleriniz düzen içinde yürüyecek? Basit şekilde sıralarda, trafikte bile kavga edeceksiniz o zaman. Namazda saf tutmak bir toplumsal eğitimdir. Allah sizi birbirinize ısındırmak ve birbirinize olan sevginizi ve güveninizi artırmak istiyor. Böyle yapmazsanız toplumunuzun arasında ayrılık/nifak çıkar. Toplumunuz dağılır ve esir bir toplum haline gelirsiniz.
* * *
Psikolojik yönü:
Adam namazda bile rahat durmak istiyor. Safı genişletiyor ki, terli birisi dokunmasın vücuduna. Oturup kalkarken hiç rahatı bozulmasın. Sıkıntıya girmesin. Bu şu demek: Kendisi için yaşıyor insanımız. Kendisi için yaşayan insanlardan meydana gelen kalabalıklar toplum olamazlar. Bireysel takılan insanlar yüzünden ayrılık çıkar. 5 dakika yan yana duracaksın altı üstü. İşte tam bu vakitte kardeşinle çok yakın olmalısın. Bireysel çıkarlarını namazda bir kenara koymayı öğreneceksin. İşte bu öğrenmeden sonra bütün hayatını kendin için değil başkaları için, geleceğin için düzenlemiş olacaksın. Senin bireysel geleceğin de bunun içinde olacak.
* * *
Camilerde saf düzeni için çizgiler bulunduğu halde insanlar aynı hizada duramıyorlar maalesef. Oysa toplumun çoğu askerlik yaptı ve ip gibi hizaya geçmeyi gayet iyi biliyor. Peki, niçin namazda bunu önemli bulmuyor? Ayakların hizasına bir bakın komik! Ya hu yerde çizgi varken bile 30 cm fark olur mu Allah aşkına? Bu kadar mı duyarsız olunur? Allah işini güzel yapanları sevdiğini söylüyor oysa. Bunu da güzel yapmalıyız. Çok çirkin bir görüntü emin olun yamuk yumuk saflar.
* * *
Saf tutmayı öğrenmeden ve bu işi çok hayati bir konu gibi görmeden güçlü bir toplum olamayız. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Saf tutmakla ilgili belirli kurallar ve adaplar var. Bunları da öğrenmeli bir insan camiye gelmeyi kendine görev bildiyse. Gittiğiniz derneğin, kahvenin, kafenin kurallarına uyuyorsanız buranın kurallarına da uyacaksınız öğrendikten sonra.
* * *
Cemaat kavramının İslami görünümlü bir örgüt tarafından çalındığını belirtmiş hutbede Diyanet. Haklılar. Bu durumda cemaatin anlamını, önemini ve görevlerini ısrarla ve sürekli anlatmalı değil misiniz? Allah'ın bölünmeyin emrini ve tek merkezli toplum olma emrini vurgulamak gerekmez mi? Bunları da bekliyoruz. Madem çalındı geri alalım. Ben sadece bir örgüt tarafından çalınmadığını bütün buna benzer benzemez örgütler tarafından çalındığını düşünüyorum cemaat kavramının. Hepsinden geri alalım. Tek bir cemaat olana kadar.
* * *
Hutbe dinlerken imamın gözlerinin içine bakın...

adsense 336x280

0 Response to "SAF, NAMAZ, CAMİ"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...