adsense 336x280 YASA
M.Uysal
Gelir adaletsizliği, zengin yoksul uçurumu vb. konularda ahkam kesmeden önce dünya var oldukça duracak ilahi sosyolojik yasaya vurgu yapalım: Zengin yoksul farkı hep olacak. Hiçbir zaman bu fark kapanmayacak. (Ütopik, ideolojik hayaller kurmayın boşuna.) 

Peki bu sorunu nasıl çözeceğiz? 
Devlet sosyal devlet olacak. Bu en kolay dile getirileni fakat en zor olanı. Yani bu işi devlet yapamaz zira devlet dediğiniz şey tek tek insanlardan oluşuyor. O kadar dine dair şeyler okudum, Allah'ın devletleri yargıladığını duymadım. Kişiler yargılanacak. Size, çok kolay bir yöntemi önereyim vahiyden alarak: Allah'ın size verdiğinden (Bakın sizin kazandıklarınızdan demiyor.) siz de ihtiyaç sahiplerinin hakkını (Bakın sadaka demiyor, hak diyor.) vereceksiniz. Böylece bu fark sevgi ve saygı yolu ile kapanmaya başlayacak, (Asla tam anlamıyla kapanmayacak) toplumsal nefret azalacak ve yoksulluk azaba dönüşmeyecek, felakete ve toplumu çatışmaya, ayrışmaya sürüklemeyecek. Sevgi ve merhamet toplumu olacak. 
Vermiyorsanız, yok yoksulluk, yok zenginlik edebiyatları yapmayacaksınız. 
Yapıyorsunuz... O halde bana sadece hatırlatmak düşer.


adsense 336x280

0 Response to "YASA"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...