SOĞAN, PATATES ve İZZET

adsense 336x280 SOĞAN, PATATES ve İZZET
M.Uysal 
23 Haziran 2018 (Seçim öncesi duam ve temennimdir.)

Rabbim! Özgürlüğün sofrasında içtiğim çorbamın tadını bozma.
Soframda ve kesemde ağırlıklara tercih ediyorum şeref ve izzetimi. Şeref ancak Senin yanındadır.
SOĞAN isteyenlerden değilim. İnsan olmamın ön şartı soframın ve evimin şenlenmesi hiç olmadı.
Bizi ahlakımızın özgürlüğünde yücelt.
Bizi kitap ve hikmetten ayırma. Ayaklarımızı sabit tut.
Biz, daha iyinin soğandan, patatesten geçmediğini biliyoruz; yine de bizi bağışla.
Bizi adil ve güçlü bir toplum eyle. 
Bizi, kim olursa olsun, zalimlere teslim etme. 
Yeşeren minicik umutlarımızı kurutma.

Dünyanın bizim evden, bizim mahalleden, bizim şehirden hatta bizim ülkeden ibaret olduğunu sananlardan değilim; biliyorum Rabbim, yeryüzü bize mescit kılındı. Yeryüzüne onuru, adaleti, merhameti ulaştırmak bizim görevimiz. Lakin, biz henüz kalplerimizde ve elimizin altındakilerde yeni yeni bunu yapmaya çalışıyoruz. 
Allah'ım biraz daha vakit ver bize. 
Rabbim, gayretimizin azlığı seni gazaba getirmesin biz henüz farkına vardık yüzlerce yıllık kuyunun dibinde olduğumuzu. Bu kuyudan çıkıp sultan olma hevesimiz yok. Yusuf'un da böyle bir hedefi yoktu. 
Bize biraz daha fırsat ver Allah'ım. 
Bize biraz daha...

Biz, bizim için neyin hayır neyin şer olduğunu bildirecek Kitap'tan ayrı kaldık, o Kitab'ı kullanım dışı (mehcur) bıraktık. Affına sığınıyoruz ve hatamızı telafi etmeye çalışıyoruz. Başımızda Resulün olsaydı çok sürmezdi ama Rabbim, görüyorsun biz ayakkabısına bile hakim olamayan kullarız, biraz daha mühlet istiyoruz. Hani şu zalimlere bile tanıdığın mühletten Rabbim.

Musa'nın, içimizdeki bir takım beyinsizlerin işledikleri yüzünden bizi de helak edecek misin, sorusundaki tedirginliği yaşıyoruz; bağışlarsan da bağışlamazsan da elbette Sen Rahman, Rahim olansın. Bağışlamanı diliyoruz.

Biz aciz kullarız, şerri de hayrı ister gibi acele isteyebiliriz. Biz kullarız, Rab olan Sensin. Bize hayrı ver. Gücümüzün yetmeğidiğini bize yükleme. Azgınlar topluğuna karşı bize yardım et zira bizim tek DOSTUMUZ Sensin.

* * *

Bakara 61
Hani siz (verilen nimetlere karşılık): Ey Musa! Bir tek yemekle yetinemeyiz; bizim için Rabbine dua et de yerin bitirdiği şeylerden; sebzesinden, hıyarından, sarımsağından, mercimeğinden, soğanından bize çıkarsın, dediniz. Musa ise: Daha iyiyi daha kötü ile değiştirmek mi istiyorsunuz? O halde şehre inin. Zira istedikleriniz sizin için orada var, dedi. İşte (bu hadiseden sonra) üzerlerine aşağılık ve yoksulluk damgası vuruldu. Allah'ın gazabına uğradılar. Bu musibetler (onların başına), Allah'ın ayetlerini inkara devam etmeleri, haksız olarak peygamberleri öldürmeleri sebebiyle geldi. Bunların hepsi, sadece isyanları ve taşkınlıkları sebebiyledir.

adsense 336x280

0 Response to "SOĞAN, PATATES ve İZZET"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...