SÜNNETLER NE İÇİN YAPILIR?

adsense 336x280

SÜNNETLER NE İÇİN YAPILIR?
M.Uysal
Şu cümleyi hep duyuyoruz: “Şefaate nail olmak istiyorsanız sünnetleri ihmal etmeyiniz.”
Burada bir tuhaflık ve tehlike görüyorum…
Biz sadece Allah için ibadet ederiz. Yukarıdaki durumda ise şefaat için ibadet etmeliyiz şeklinde bir anlam çıkabilir. Oradaki sünnet ile kastedilen özellikle nafile namazlar ki, genellikle bu cümle Cuma namazlarından sonra söyleniyor. Nafile namazı (Sünnet olanı kastediyorum zira Allah Rasulü sünnet diyerek kılmıyordu.) Rasülullah için değil Rasülullah öyle kıldığı için kılarız. Bizim hayatımız, ölümümüz, ibadetlerimiz sadece Allah içindir. Başka birisi için değil. Rasülullah bizim örneğimizdir, uyarıcımız, müjdecimiz, önderimizdir. O’nun için değil O yaptığı için yaparız. Sünnet olan namazı sırf O’nun şefaati için yapmaya kalkışmamız durumunda ortaya bir sorun çıkar. O sorun ibadetlerin kim için olduğu sorunudur.
Belki tevil ediyorsunuz, başka türlü anlıyorsunuz, başka anlamlar yüklüyor hatta çok değişik çağrışımlarla bunu söylüyorsunuz ama cümlenin kim tarafından hangi zamanda nasıl anlaşılacağı ile ilgili bir garantiniz yok. Onlar sizin gibi anlamıyorlar belki.
Sünnetlerin gayesi Allah Rasulü’nün şefaatini hak etmek değil Allah’ın rızasını kazanmak olmalıdır. Şefaat edilecekse bile bu bir sonuç olacaktır hedef değil. Hedef Allah’ın rızasıdır.

Peki, Allah hangi şeyleri affedecek? Bunun cevabını Kur’an’da arayabiliriz. Aşağıya ilgili ayetleri çıkardım. Bütün bu af ile ilgili detaylı bilgilerden sonra daha da Allah affetmezse Allah Rasulü şefaat edecek, diye mi düşünmeliyim? Yani Allah af ile ilgili bunca şart koymuş ve bazılarını da şartsız (Dileğini affeder) bile affedecekken… Daha da kalırsa… Peki, Allah’tan daha merhametli (Rahman ve Rahim) olan kimdir? Hiç kimse. Allah neyi affetmeyeceğini de net olarak belirtmiştir ve tek şeydir: Şirk (Nisa 48. 116. Ayetler.) Geriye affettirilmesi gereken (şefaat ile affettirilmesi gereken) ne kalıyor?

Allah Rahman ve Rahim’dir.
 • ·         Bakara / 284 Göklerde ve yerdekilerin hepsi Allah'ındır. İçinizdekileri açığa vursanız da gizleseniz de Allah ondan dolayı sizi hesaba çekecektir, sonra dilediğini affeder, dilediğine de azap eder. Allah her şeye kadirdir.
 • ·         Nisâ / 99 İşte bunları, umulur ki Allah affeder; Allah çok affedicidir, bağışlayıcıdır.
 • ·         Şûrâ / 30 Başınıza gelen herhangi bir musibet, kendi ellerinizle işledikleriniz yüzündendir. (Bununla beraber) Allah çoğunu affeder.
 • ·         Saff / 12 İşte bu takdirde O, sizin günahlarınızı bağışlar, sizi zemininden ırmaklar akan cennetlere, Adn cennetlerindeki güzel meskenlere koyar. İşte en büyük kurtuluş budur.
 • ·         Nisâ / 48 Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz; bundan başkasını, (günahları) dilediği kimse için bağışlar. Allah'a ortak koşan kimse büyük bir günah (ile) iftira etmiş olur.
 • ·         Nisâ / 116 Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz; ondan başka günahları dilediği kimse için bağışlar. Kim Allah'a ortak koşarsa büsbütün sapıtmıştır.
 • ·         Mâide / 118 Eğer kendilerine azap edersen şüphesiz onlar senin kullarındır (dilediğini yaparsın). Eğer onları bağışlarsan şüphesiz sen izzet ve hikmet sahibisin» dedi.
 • ·         Enfâl / 29 Ey iman edenler! Eğer Allah'tan korkarsanız O, size iyi ile kötüyü ayırdedecek bir anlayış verir, suçlarınızı örter ve sizi bağışlar. Çünkü Allah büyük lütuf sahibidir.
 • ·         Tâ-Hâ / 82 Şu da muhakkak ki ben, tevbe eden, inanan ve yararlı iş yapan, sonra (böylece) doğru yolda giden kimseyi bağışlarım.
 • ·         Ahzâb / 71 (Böyle davranırsanız) Allah işlerinizi düzeltir ve günahlarınızı bağışlar. Kim Allah ve Resûlüne itaat ederse büyük bir kurtuluşa ermiş olur.
 • ·         Zümer / 53 De ki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir.
 • ·         Şûrâ / 37 Onlar, büyük günahlardan ve hayasızlıktan kaçınırlar; kızdıkları zaman da kusurları bağışlarlar.
 • ·         Teğâbun / 17 Eğer Allah'a (rızası uğruna) ödünç verirseniz, Allah onu sizin için kat kat arttırır ve sizi bağışlar. Allah çok mükâfat verendir, ceza vermekte acele etmeyendir.
 • ·         Nisâ / 31 Eğer yasaklandığınız büyük günahlardan kaçınırsanız, sizin küçük günahlarınızı örteriz ve sizi şerefli bir yere sokarız.
 • ·         Necm / 32 Ufak tefek kusurları dışında, büyük günahlardan ve edepsizliklerden kaçınanlara gelince, bil ki Rabbin, affı bol olandır.
 • ·         Ankebût / 7 İman edip iyi işler yapanların (geçmiş) kötülüklerini elbette örteriz ve onlara, yaptıklarının daha güzeli ile karşılık veririz.

 

adsense 336x280

0 Response to "SÜNNETLER NE İÇİN YAPILIR? "

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...