MENZİL ARADIĞIM DAĞLAR KIŞ MIDIR?

adsense 336x280

MENZİL ARADIĞIM DAĞLAR KIŞ MIDIR?
Talip Kazgı


Abdullah IŞILAK sözlerini kendisi yazdığı “hayal midir,rüyamı,ya da ben beni”  diye bilinen meşhur türküsünde aynen şöyle der :
Hayal mıdır rüya mıdır düş müdür
Nere baksam görüyorum ben beni
Menzil aradığım dağlar kış mıdır
Boşuna mı yoruyorum ben beni
Bu konumuza da ilham veren değerli türkücümüzün bu güzel sözleridir. Öncelikle bunu bir belirtmek istiyorum.
   Menzili belli olmayan gemiye hiç bir rüzgar yardım etmez diye bir söz vardır. Sahi bizler bir hedef belirledik mi? Belirlediğimiz o hedef için yelkenler açtık mı? Yelken açtıkta rüzgar bize yardım etti mi? Ya da hala hiçbir hedefi, ideali olmayan bomboş insanlar gibi yaşamaya devam mı ediyoruz?
   Kimi dağlarda maden arar, kimi tarlada rızık arar, kimi zengin olmak için yollar arar, kimi diyar diyar dolaşır Hak aşığı bir gönül arar. Belirlediğiniz bir menzil yeri gelir kısa sürede ulaşılır, yeri gelir bir ömür alır. İdealleriniz büyükse hayatınız ayrıntılarla dolu olmak zorundadır. Yemenizden içmenize, konuşmanızdan hareketlerinize kadar hayatı bir disiplin içerisinde yaşamak zorundasınızdır. İdealleri büyük olanların bir ağırlığı olmak zorundadır. İdealiniz büyük fakat karakteriniz idealinizden hafif ise bu pek inandırıcı bir şey değildir. Dolayısı ile kendisi ile çelişkiye düşen bir adamın ideali de çarpık olur.
    Menzilin yolları el kol sallayarak ulaşılabilecek bir durumda ise zaten o ideal bir hedef değildir demektir. Bu tesadüfen penisilini bulmak kadar kolaycı bir yoldur sayılmalıdır. Belirlediğiniz menzil sizi yoran cinsten olmalıdır. İnsanı pişiren, olgunlaştıran bir süreçten geçen idealler insanı daha güçlü kılar. Bu alın teri ile kazanmak ile, mirasyedi olmak arasındaki fark kadar  bariz bir yöntemdir. Siz bir meyvenin soğuğu, sıcağı, ya da rüzgarı yemeden olgunlaştığını gördünüz mü hiç?Ana rahminden doğar gibi topraktan fideye,fideden çiçeğe,çiçekten meyveye geçen süreç belki de yıllar sürer değil mi?
   Yüce bir dağa çıkmak istediğiniz zaman dağın eteklerinde çiçekleri şırıldayan nehirleri görürsünüz. Hava da gayet latiftir. Ama yavaş yavaş zirveye çıktıkça havalar soğur, şiddetli rüzgarlar suratlarınızı tokatlamaya başlar ve bir de bakarsınız tipi size kırbaç indiriyordur acımasızca. Demek ki bir menzil belirlemişsek ileride karşılaşabileceğimiz zorlukları da hesaba katmak zorundayız demektir. Bugün güllük gülistanlık iken yarın hava bozabilir. Şemsiye bulundurmak için illa ıslanmak zorunda değilsinizdir. Sadece olayları, çevreyi,planları analiz etmeniz yeterli olacaktır.
  Pusulasız bir şekilde gemiye binerseniz karalar gözden kaybolunca yönünüzü şaşırırsınız. Gün boyu şuursuzca denizlerin ortasında yol alır, akabinde birazcık astronomi ilminiz varsa yıldızlara göre yön tayinine çalışırsınız. Tabi bu bir reçete değildir. Sadece geçici bir tedbirdir. Demek ki yola çıkmadan önce azığı, denize çıkmadan önce pusulayı hazırlamak gerekiyormuş. Yokluğunda ihtiyaç duyacağınız şeyi varlığınızda iken hazırlamıyorsanız menzile ideal bir şekilde ulaşırım mantığını da bir kenara bırakmak zorundasınızdır.
  Ahiret için hayırlı amel hazırlamayanlar orada bedavadan bir cennet bulamayacaklardır.  Aynı şekilde cehennem için mücadele edenler cenneti bulmayacaklardır. Çünkü ideal cehennem ise cennet tezat düşer.ideal cennet ise bu durumda da cehennem tezat düşer.
  Aradığınız menzile tedarikli gittiğiniz sürece menziliniz kış ta olsa aldığınız tedbirler onları bertaraf eder. Tedariksiz iseniz menzil de bahar dahi olsa orası size kışı, zorluğu yaşatır.
  İdeallerinizi gerçekleştirmek için kendinizden ödün verin, kendinizden ömür verin, kendinizden imkan verin, kendinizden sağlık verin. Yani idealinizi gerçekleştirebilmek için idealinizin içersinde sizden bir şeyler mutlaka bulunsun manasında söylüyorum bunları. Nasıl ki sizin kanınızdan kan, canınızdan can taşıyan bir evladın sevgisi sizlere ömür katıyor ise ideallerinize de kendinizden bir şeyler katmanız o davanız konusunda size ömür katacaktır, güç katacaktır. 
  Menzil size yürümez,siz menzile yürümelisiniz.Başarı, zafer  kendiliğinden gelmez.Başarı için ter dökmelisiniz.Başarı her zaman yerinde sizi bekliyor olacaktır yeter ki akılcı yöntemlerle onu bir ziyaret edin.O size ; “siz de nerden çıktınız kardeşim” demeyecektir.Kısa bir buluşmadan sonra ele ele kol kola kırk yıllık dost gibi başarının zirvesinde birlikte dolaşacaksınız demektir.Başarının hazzını başaranlar bilirler.Yenilgilerle nam yapmış birisi başarının lezzetini sizlere anlatamaz.Balı bir insana anlatmakla ona balın nasıl bir tadı olduğunu asla anlatamazsınız. Balın tadını  hissetsin diyorsanız  o kişinin dudağına mutlaka bir parça bal sürmek zorundasınız demektir. Bal burada mecazi manada da kullanılabilir. Merhum Yunus un dediği gibi “Ballar balını buldum, kovanım yağma olsun” deme erdemine ulaşırsanız Hakkı bulduktan sonra,gerçek menzile vasıl olduktan ,sonra dünya malımız yağma olsa ne yazar diyorsanız siz doğru yoldasınız demektir.
  En güzel rota yönü Allaha çevrilmiş rotadır. Maksudunuz Allah ise menzile ulaşmada çektiğiniz her zerre zorluk size ayrı bir lezzet katar. Zorluğun sonu hüsran olursa hem çektiğiniz zorluklar,hem de vasıl olduğunuz son sizi bitirir.Bitmeden önce dirilik istiyorsanız,diri iken Hak yolunda bitmeye çalışınız.
Ahmet Mus’ab GAVURDAĞLI
2 Aralık 2013 P.tesi
 

adsense 336x280

0 Response to "MENZİL ARADIĞIM DAĞLAR KIŞ MIDIR?"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...