Hasan Efe ve Tavşanlı Tarihi 1

adsense 336x280
TAVŞANLI TARİHİ VE AYIBIMIZ
Tavşanlılı tarihçi Hasan Efe’nin yeni kitabı çıktı, inceledim okuyabildiğim kadar okudum. Elime yeni geçti daha tam anlamıyla okuyamadım ama epey inceledim. Sonra kendisiyle bir röportaj yaptık. Bir çok şey anlattı hocam kitapla ilgili. Kitaba şöyle bir göz gezdirdim, 350 sayfalık çok geniş bir Tavşanlı tarihini kapsıyordu ve üstelik bu birincisiydi. Kitabın yayınevine sponsorlarına baktım, yok. Yani? Yani hocam bu kitabı tek başınıza mı çıkardınız, sorusuna hocam maalesef acı bir gülümseme ile cevap verdi.
Bundan önceki belediye yöneticilerinin tamamını taş belediyeciliği yaptıkları için eleştirmiştim. Kültüre önem vermediklerini üzerine basa basa söyledim. Yeni yönetimle yaptığım görüşmelerde kültürel etkinliklerin destekleneceği izlenimi almıştım. Bu yönde umudum vardı. Bu tip muhteşem bir çalışmanın yalnız bırakıldığını görünce doğrusu içim sızladı. Sadece belediye değil Tavşanlı’daki bütün kurum ve kuruluşlar adına başımı önüme eğmek zorunda kaldım. Bu ayıp bütün Tavşanlı’nın bence.
____________________________
HASAN EFE İLE YAPILAN RÖPORTAJI DİNLEMEK İÇİN AŞAĞIDA AÇILACAK KUTUDAKİ İKONA TIKLAYINIZ.
____________________________
Hocama kalırsa sorun yok o, aşkla devam ediyor araştırmaya. Kendi imkanlarıyla araştırıyor ve basıyor. Araştırma yapan insanların, uzmanların önünü keserseniz, umudunu kırarsanız Allah da bizi cezalandırır kültürsüz, kimliksiz bir ceset şehir olarak kalmaya devam ederiz. Bunu mu istiyoruz?
Bu kitapta bir çok araştırma var. Bugüne kadar bildiklerimize ilave bilgiler, gün yüzüne çıkmamış yeni bilgiler, hiç araştırılmamış secere bilgileri, yine hiç çalışılmamış kronolojik Tavşanlı tarihi gibi bir çok konu var, belgeleriyle birlikte.
Kitabın birkaç özelliğine aşağıda yer verilmiş:
“Bir çok kavim ve medeniyete beşiklik eden kadim şehir Tavşanlı’nın tarihi ile ilgili bu zamana kadar yazılmış en kapsamlı kitap.İlk defa okuyucusuyla buluşacak bilgiler.Bu zamana kadar hiç bir yerde bulamadığınız, bulamayacağınız bilgiler.
 350 sayfadan oluşan kitapta şehrin tarihi arkeolojik kalıntılarına/buluntularına, Osmanlı ve Cumhuriyet arşivlerinde bulunan Tavşanlı’ya ait bütün belgelere yer verilmiş.
 Uzun yıllar yapılan bir çalışmanın meyvesi olan “Tavşanlı Tarihi -1-” adlı eser; ilçenin tarihiyle ilgili ayrıntıları ortaya çıkarıyor.
 Tavşanlı’nın ilk sakinlerinden (ilk çağlarından) Hititlerden Friglerden Romalılardan Bizanslılara,  Selçuklulardan Germiyanoğullarına oradan da Osmanlılara uzanan  bu şirin ilçenin zengin tarihi,  şimdi bu kitabın içinde meraklılarını gezintiye çıkarmaya hazır.
Şehrin sosyo-ekonomik tarihine ilişkin belgelerin ve tarihi bilgilerin yanı sıra resimlerle de zenginleştirilen “Tavşanlı Tarihi -1-” kitabı; Tavşanlı’nın insan hikayelerini, tarihi mirasını ve gelişme süreçlerini bugüne taşıyor.
Tavşanlı’nın bütün tarihini ortaya koyan bu bilimsel çalışma Tavşanlı için önemli bir kaynak niteliğinde.”
Şimdi böyle geniş çaplı bilimsel bir çalışmaya nasıl olur da Tavşanlı olarak sahip çıkmadık ben hala anlamış değilim. Lütfen bu yanlışı düzeltin. Lütfen bu yanlıştan kısa sürede dönün. En azından tebrik ederek, ödüllendirerek, onurlandırarak adını anın bir kutlama merasiminde. İnsanlara duyurun. Örneğin 3 Eylül etkinliklerine mutlaka dahil edin. İnsanların haberi olsun böyle bir şeyden. Doğrusu sükut-u hayale uğradım. Umarım bu hata tamir-i kabil bir durumdur.
Okuyucularımdan ricam bu kitabı almaları ve kendi gayretleri ile bu kitabı ve bunu gibi çalışmaları yaşatmalarıdır. Ki, zaten onların çok çok işine yarayacak bir kitap bu. Eminim kitaba göz atınca heyecanla okumaya başlayacaksınız. Çünkü köyleriyle birlikte şehir merkeziyle birlikte sizin geçmişiniz ve dedeleriniz var o kitapta hem de isim isim. Tavşanlı’ki bütün kitapçılarda var kitap. Ramazan boyunca kitap fuarında da olacak. Büyük boy 350 sayfalık muhteşem bilgi kaynağı sadece 10 TL. bu fırsatı kaçırmayın. Yetkililer ve kazancı bol olanlar bu fırsatı kaçırdı bari siz kaçırmayın.
Hasan Efe hocamı bir kez daha tebrik ediyorum.
_____________________________________
Tavşanlılı tarihçi Hasan Efe'nin son kitabı Tavşanlı Tarihi 1 çıktı.

Bugüne kadar yapılmış en kapsamlı çalışma. Tavşanlı ve köylerinin tek tek seceresi, hiç yapılmamış Tavşanlı kronolojisi, ilk çağ yerlerşiminden bugüne bütün tarihi arkeolojik kalıntı ve buluntu belge ve bilgileriyle Tavşanlı tarihi.  Hem köyler hem şehir merkezi bu kitabı çok sevecek.
Tavşanlı adı nereden geliyor?
Tavşanlı Rumları ve Ermenilerine ne oldu?
Dedemi bulabilir miyim?
Tavşanlı adının gerçek hikayesi nedir?
Tavşanlı tarihine dair kafanızdaki soruların tamamına bu kitapla cevap bulacaksınız.
Başka hiç bir yerde bulamayacağınız 350 sayfalık tarihi çalışma sadece 10 lira. Hasan Efe'nin Tavşanlı Tarhi 1 kitabını Tavşanlı'daki bütün kitapçılarda bulabilirsiniz. adsense 336x280

0 Response to "Hasan Efe ve Tavşanlı Tarihi 1"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...