ÇİMENTO FABRİKASINA NE OLDU? BEN BİLİYORUM!

adsense 336x280
ÇİMENTO FABRİKASINA NE OLDU? BEN BİLİYORUM!
Çoktandır ses çıkmıyor, hayırdır öldü kaldı mı, diye merak ediyor insan.
Bir komşunuzdan, çok konuşan bir adamdan uzunca bile olmasa bir zaman ses çıkmazsa merak edersiniz. Ne oldu acaba? Acaba sorun nedir? Niçin eskisi gibi arz-ı endam etmiyor?
Neredeyse haftada bir açıklama yapma gereği duyulan, üzerine best seller olacak kadar çok edebiyat yapılan, bütün herkesin umut bağladığı, hayatımızın odak noktasına oturan, dilden dile dolaşan, Ankara gündeminden Tavşanlı gündemine koşup koşup gelen, her daim gözümüze sokulan şu mesele ne oldu da birden ortadan kayboldu?
Sahi ona ne oldu?

DAHA ÖNCEKİ RÖPORTAJI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!
Kim ne yaptı da birden sesler kesildi?
Neden kimse açıklama yapmıyor?
Neden bu işin takipçileri ses vermiyor?
Gerçi benim hiç hoşuma gitmemişti şehrin hemen dibinde bitmesi ama insan yine de merak ediyor.
Çimento fabrikası yapılacaktı, her hafta bir açıklama yapılırdı, şu kadar işçi bu kadar ekonomik katkı falan diye, hatırladınız mı? Ben hatırlıyorum.
Şimdi ses çıkmıyor.
Hafriyat alanında kimseler kalmadı.
Açıklama oldu da ben mi kaçırdım yahut herkes mi kaçırdı?
O kadar çok soruyorlar ki insanlar bıktım “Bilmiyorum.” demekten.
Sağdan soldan duyuyoruz, parasızlıktan çalışmalar durmuş, seneye devam edecekmiş falan gibi…
Yok, canım o kadar büyük bir şirket parasız mı kalmış?
İnanmıyorum.
Neyse…
Bugün yerinde göreyim diye gittim ve gördüm. Hafriyat işlemleri bütünüyle bitmiş, basit birkaç şey kalmış, milyonlarca dolar harcanmış. En son gelmesi gereken elektrik TEAŞ ile anlaşılarak ve iki milyon dolar harcanarak gelmiş. Hazır yani. Makinelerin bir kısmı gelmiş, oradalar. Sorumlular oradalar. Yani ha desen tekrar başlayacak şekilde bekliyor. Bekliyor diyorum ama beklediği pek anlaşılmıyor kimseden ses çıkmayınca. Olay şu: Herşey durduruldu ve bekliyor. Geri dönüş falan yok. Sessiz bir bekleyiş var.
Peki niçin bekliyor?
Açıkçası bize devamlı müjde verenlerden bunun cevabını duymak isterdim. Müjde verenler acı haber de vermeyi bilmeliler. Hayır, ortada acı haber falan yok ama niçin gelişmelerden haberdar etmiyorsunuz? Kütahya teşvik yasası kapsamına alınmıştı biliyorsunuz. Çimento fabrikası da bu yasadan yararlanacaktı. Bu yasa kapsamında KDV, sigorta giderleri, elektrik, ithalat ve buna benzer konularda çok avantajları olacaktı. Süre bitti. Süre bitti ama henüz fabrika tamamlanmadı. Bu sebeple de teşvik yasası kapsamındaki avantajlarını kullanamayacak fabrika. Bu yönde girişimlerde bulunmuşlar ama henüz sonuç yok. Sanırım bu girişimleri epey uzun sürer Türkiye gibi bürokrasinin yavaş işlediği bir ülkede. Görünen sebep bu. Yani ki, kocaman El-Gureyr teşvik yasasından yararlanamadığı ve çok para gideceği için şimdilik fabrika işlerini durdurdu. Öyle mi? Evet, yani sanırım.
Ne zaman başlayacağı veya tam olarak niçin durdurulduğu El-Gureyr başkanının kafasında var. Siyasi baskı olsa çözülür, bürokratik engeller olsa aşar şirket yani güçlü ve onun adına bir çok engel de aşıldı değil mi bugüne kadar. 
Yahu siz de amma üstelediniz bana niye soruyorsunuz?
Önümüzdeki günlerde daha önceden talep ettiğim röportaj sorularımın cevaplarını da alacağımı umut ediyorum o zaman daha da geniş bilgi alabilirim umarım.
NOT: FOTOĞRAFLARI DAHA BÜYÜK GÖRMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ.


Diğerinden izleyemeyenler için Facebook videosu:
adsense 336x280

0 Response to "ÇİMENTO FABRİKASINA NE OLDU? BEN BİLİYORUM!"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...