BELEDİYE BROŞÜRÜ YAHUT SEÇİM DERDİ

adsense 336x280

BELEDİYE BROŞÜRÜ YAHUT SEÇİM DERDİ

Tavşanlı belediyesinin yaptıklarını anlatan bir broşür geçti elime.

Sizin de geçmiştir. Çok bastırmışlar çünkü. Seçim zamanı dağıttıklarına göre.

Bir de diğer kitap gibi olanları var. Onlardan da çok bastırmışlar.

Seçim zamanı belediye bütçesi falan… Ben bilmem mizan terazisi benim elimde değil, ben hâkim de değilim.

Neyse biz broşüre geçelim, bakalım içinde neler varmış?

Masal kitabının kapağını açar gibi oldu ya idare edin.

97,3 cm boyunda 20,4 cm eninde, uzun, sarı bir broşür kendileri.

Tam 15 yıldır idare ediyorlar.

Bakalım 15 sene de broşüre yazacak neler yapmışlar?

Kapakta başkan var. Günü kurtarmak adına değil; Tavşanlı’yı geleceğe taşımak adına…

Yazıyor ve alt kısımda da büyük düşün Tavşanlı, diyor.

Açalım.

1.Sayfa: Yeni sahalar yapmış belediyemiz.

Öyle ya hala benim çocukluğumdan kalma sahalar vardı, iyi olmuş 15 sene sonra yapıldığı. Çok mu zordur, yani sadece bu anlayış mı yapabilir?

2.Sayfa: Sosyal ve kültürel etkinliklerimizle Tavşanlı şenlendi.

Aşure, sünnet, konser ve festival (Gerçi nasıl olduğunu hala anlamadık ama.)… Bunlar var. Sosyal ve kültürel belediyecilik nedir diyenler lütfen diğer belediyeleri araştırsın.

3.Sayfa: Ankara ile el ele verince Tavşanlı’da güzel şeyler oluyor… İle başlayan bir tehdit var. Gerçi bu tehdidi meydana da asmışlar. Yani milletvekilinin partisini seçmezseniz –bakan beyin de dediği gibi- hapı yuttunuz mu?

Hemen altında çimento fabrikası var. 350 kişi falan diyor. Bu partiye oy verenlerle aynı safta eylem yapacağız göreceksiniz çimento fabrikası kapansın diye. Ta bilmem nereden yatırımcıyı getirip burnumuzun dibine koyuncaya kadar küçük atölyelerle 15 yılda bunun on katı kişiye dolaylı yoldan iş imkânı sağlanamaz mıydı? Hala da kurulacak! Biz bekleriz, Temtaş’ı bekler gibi bekleriz.

4.Sayfa: Toki var. Toki konutlarında belediyenin ne tür bir katkısı olmuştur? Zaten broşüre de biz yaptık dememişler. Oldu, olacak gibi ifadeler var. Bunun belediye ile alakası yok o yüzden broşüre niye konulmuş anlayamadım. Milletvekili seçiminde müstakbel aday kim olacaksa artık(!) o koysun bence.

5. ve 6. Sayfalar: Bazı okulların ve sağlık ocaklarının çevre düzenlemesini yapmış belediyemiz. Allah razı olsun. Kaç yıllarını almıştır? 15 değildir sanırım.

7.Sayfa: Çevre ve görüntü kirliliğini önlemek için elektrik hatlarını yeraltına almış belediyemiz. İnanalım mı? Belediye mi yaptı acaba? Kim yaptı? Belediye broşüründe ne işi var? Sonra… Tavşanlı-Kütahya yolu duble yol olarak hizmete girdi demiş belediye broşürü! İzninizle burada güleceğim. Belediyemizin ne büyük marifetleri varmış TCK’nın yükünü de almış götürüyor baksanıza! Tavşanlı-Harmancık yolu tamamlandı da yazıyor. Burada ciddi olalım. Belediye mi yaptı sayın okurum? Belediye yaptı ise hükümet ne iş yapıyor? Milletvekilimiz ne iş yapıyor belediye yaptı ise? Bunları yapmaya belediyenin gücü yetiyordu da niçin eski başkan vekil oldu?

8.Sayfa: Geçtiğimiz 5 yılda özel sektör ve kamuya alınan işçi sayısı 2300… demiş. TKİ’ye 85 trilyonluk yatırım yapıldığını söylemiş yine belediye broşürü. Yahu ne yapıyorsunuz farkında mısınız? Bu broşürü milletvekili kendi cebinden bastırmalı idi. Bunların belediye ile ne alakası var? Belediye bütün bunları yaptı mı yani? Ne güçlü belediyemiz varmış? Bunları yaptığını iddia eden belediye mi olmalıydı yoksa vekil mi? Gerçi yapıldığı da yok ya! 470 kişilik istihdam diye bitirmiş. Neresi olduğu bile belli değil. Yani siz belediyenin parası ile vekilin projelerini mi duyuruyorsunuz?

9.Sayfa: Her mahalleye park. 61 tane park.

Geçen gün bir fırıncı, bugün ekmek yaptım diye övünüyordu, desem ne dersiniz? Ben gülerdim. Ya siz?

10.Sayfa: 12 Km.lik ana kolektör hattı döşendi, diyor. Son bir yıla sığdırıldığını biliyorsunuz. İyi de oldu yapıldığı. Yapmasaydık zaten ceza alırdık bu gidişle. Bunu ayrıca bu anlayışın yaptığı en büyük hizmet diye takdim edebilirim gönül rahatlığı ile. Yapmak zorundaydık.

11.Sayfa: Ada çayındaki kirliliği önledik ada mesireliği ile barışıyoruz, diyor.

Hayırlı bir proje tamam da niçin bu kadar geç kalındı? Niçin hep seçim zamanında duyuyoruz bunları? Ve niçin hala yakın zamanda görünmüyor? Kamulaştırma bile bitmedi henüz, orada öyle yazıyor. Bir dahaki seçime kadar broşüre daha kaliteli çizimler koymalısınız. Bu çizimi göre göre alıştık da.

12.Sayfa: Göbel’de termal tesis ve lojman yapımından bahsediyor. Termal tesis güzel oldu, elinize sağlık. Bu lojman işi ve otel işini 5 yıl evvel, geçen seçim de, vekilimizin ağzından duymuştuk hatırlıyor musunuz? Müteahhit belediyeye yıkıp gitti bütün işleri. Nasıl olacak merak ediyorum. Yeni gelecek başkanın burada işi biraz zor.

13.Sayfa: Eğitime yüzde yüz destek, demiş. Kırtasiye yardımları, bedava otobüs sınavlar için, soru bankası kitapçığı, soru bankası internet üyeliği hediyeleri. Borçsuz belediyemizi zorlamış mıdır sizce? Bunu yapmak ve yaptığını övünerek söylemek iş mi?

14.Sayfa: Asfalt ve parke taşını kendisi üreten bir belediye olduğunu söylüyor.

Helal olsun, ne diyelim. Ben fark arıyorum, hani normal bir başkan bunları yapamaz gibi bir fark, yok. Şu anki adaylardan hangisi bunu yapamaz?

15.Sayfa: Başkanımızın bir konuşması var orada. Büyük projelere imza attığını söyleyen bir metin. Ali İhsan Beyi kişilik olarak severim, iyi bir idaresi vardı. Çalıştı ve didindi. Buna çoğu zaman bizzat şahit oldum. Gel gelelim 15 yılda Tavşanlı hala değişmedi. Etrafınıza bir bakınız, kaldırımlardan başka değişen nedir? Sahi onları niçin broşüre koymamışlar?

Belediyemizin bastırdığı broşür bu kadar.

Belediyenin yapmadığı, yapamayacağı işleri de ihtiva eden, hatta vekilin projelerini tanıtan bir broşür olmuş. Bence şık durmamış. Broşürü elinize alıp bir de siz bakın. Değişen bir Tavşanlı görecek misiniz orada? Sosyal ve kültürel bir atılım görecek misiniz? Ekonomik bir atılım görecek misiniz? Kalkınmış bir Tavşanlı görecek misiniz? 15 yıldır değişmeyen bir şehir var orada. Dahası zaten yapılmasa eksik kalacak basit belediyecilik işleri de övünülerek verilmiş.

Seçim yaklaşıyor ve birçok aday var. Onlardan biri seçilir de aynı şeyi yaparsa aynı şeyleri onlar için de yazacağıma söz veriyorum. Bunları yazarken de sadece şehrimi düşündüğümü ve asla adayların kişiliklerini hedef almadığımı bir kez daha hatırlatıyorum.  

 

adsense 336x280

0 Response to "BELEDİYE BROŞÜRÜ YAHUT SEÇİM DERDİ"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...