24 Ağustos 2021

Taliban, Amerika, Din ve Güç Dengeleri

 Geçen Taliban ve Amerika kıyaslaması yapan minik bir yazı yazdım. Anlamayanlar için tekrar ediyorum, orada Amerika'nın Taliban'dan çok daha vahşi olduğunu, kural, hukuk, sınır tanımadan işkence ettiğini ve bunu bütün dünyanın gözü önünde yıllardır yaptığını ama size kaygı olarak hep başka şeyleri verdiğini söyledim.


Kalkıp buradan, Taliban iyi mi o zaman, sen Talibancı mısın gibi abuk ve mantıktan, akıldan yoksun sorular çıkmasını hiç beklemiyordum.
Taliban tarafını tutmam için dini bir sebep var gibi görünüyor ilk başta. Ben de Müslümanım onlar da. Fakat gerçekten öyle mi? Taliban kontrolünde yaşamaya başlasam bu din algımla ve yaşantımla Taliban beni Müslüman kabul eder mi? Bırakalım Taliban'ı... Türkiye'de çoğu grup benim gibi düşünenleri pek kendine yakın saymıyor. (Vernellenmiş ifade, yumuşacık.) (Not: Vernel bilmeyenler için, çamaşır yumuşatıcı gibi bir şey sanırım.)
Yine tekrar ediyorum: Amerika son iki yüzyılın en zalim devletlerinden birisidir. Dünya üzerinde son iki yüzyılda kadınların haklarına en çok onlar zarar vermişlerdir. Taliban ve DAİŞ gibi yapılar yerel kalır Amerika'nın zulümleri yanında.
Son olarak söyleyelim, Taliban İslam imajına zarar vermişti geçmişte, yine zarar verebilir. Bu potansiyeli değişmedi. Taliban üzerinden kaygı pompalayanlar şunu görmezden gelmemizi istiyor. Dünya güç dengeleri değişiyor. Çin ve Türkiye o bölgede artık etkin güç olacaklar. Kara propagandanın ilk ayağı da elbette Taliban üzerinden geliyor.
Yok, Türkiye onlarla nasıl görüşürmüş falan...
Yaşarsak gelecek senelerde bir daha konuşuruz, meselenin din olmadığını o zaman tekrar anlatırım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...