Pandemi ve Cezalar

adsense 336x280


Denetleme ve ceza yazma konumunda olanlara önemli bir istirham...

Pandemi dönemi ve öncesinde zaten bir ekonomik bunalım yaşıyoruz toplum olarak. Ruhen de çok rahat olduğumuz söylenemez. Pandemi sonrasında daha da bunaldık. Yasaklar bizi sarstı. Hatta bu yasaklar bazı esnaf gruplarını çok derinden sarstı.

Çok insan işini erteledi, geçici veya kalıcı olarak kapattı. Ne yapacağını bilemez halde.

Dünya ve ülkemiz de bu salgınla mücadele ediyor. Sağlık çalışanlarımız canla başla mücadele ediyor. Güvenlik güçleri ve ekiplerimiz denetimler yapıyor. Denetimler bu mücadelenin ilk basamağı ve doğru yapılmazsa diğer mücadele aksıyor.

Bütün bunları söyledikten sonra. Başta izah ettiğim halkın psikolojik ve maddi durumunu da göz önüne alarak…

Denetim yaparken ve ceza keserken…
Sizden istirhamım şudur: Her denetim ceza ile sonuçlanmak zorunda değil. İnsanlar zaten zor durumlar ve cezalar onları daha da çıkmaza sürüklüyor. Uyarı, izah, doğrusunu gösterme vb. şeylerden sonra eğer göstere göstere ısrar varsa elbette ceza bunun için. Fakat bütün fırsatları cezaya çevirmeye çalışmak hoş değil. İnsanların lehine davranmak hele bu zor dönemde çok daha iyi olacak.

Japon halkı Avrupa halkı çok ahlaklı olduğu için değil denetim ve cezaların iyi uygulanması ile medeni toplum görünümündeler. Bunu biliyorum… Fakat bir kez daha söylüyorum, pandemi dönemi başka bir dönem. Yasaklar evet fakat cezaların hiç esnetilmeden uygulanması hayır. Maske cezası çok yüksek. Bunu dolgun ve sürekli maaş alanlar anlamaz, diğerlerine sorun. Diğer cezalar yüksek. Olması gereken budur evet belki fakat lütfen insanların lehine yorumlayın. İnsanları daha fazla yormayın. Size verilen denetleme görevini illa ceza yazmak için kullanmayın. Lütfen bunlamış insanları daha fazla yormayın.

Bu yönde davranan denetimcileri ve güvenlik güçlerini biliyorum, sizden istirhamım toplumsal dayanışmaya zerre kadar bile olsa destek olmanız. Halkımızdan ricam ise yasaklara içten ve gönülden uymanız…

Üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.
adsense 336x280

0 Response to "Pandemi ve Cezalar"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...