10 Nisan 2018 Salı

Hat Sanatına Başlamadan Önce Bilinmesi Gereken 7 Bilgi

Merhaba.. bugün size bildiğim kadarıyla hat sanatına başlamadan önce bilmeniz gereken 7 şeyden bahsedeceğim.
Pembe Heybe
1- Hat sanatı;  tek başına öğrenilecek bir sanat değildir. Ve bir kursun 3-5 ayda biteceğini düşünmeyin sakın. :) hat sanatı kursları en az 3-5 yıl sürer. (bakın en az diyorum)  Velhasıl icazet almak istiyorsanız çok sabırlı olmanız gerekiyor.

2- Hat sanatının insanın içine bu kadar dokunmasının, gözüne bu kadar hoş gelmesinin sebebi ise hat yazısında harflerin altın orana göre yazıldığındandır.3- Hat sanatının kendi kültürü vardır. örneğin hattatlar için aldıkları ilk ders çok önemlidir. o dersin çalışma kağıdı mutlaka saklanmalıdır. Ayrıca açılan her kalemin çöpü onlar için çöp değil adeta bir hatıradır.
hatta önceden hattatlar bu açılan kalem artıklarını biriktirirlermiş. Ölünce gassal kendisini yıkarken suyunu ısıtmak için bu artıkları yaksın diye..


4- Muhtemelen sizin kafanızda şöyle bir düşünce vardır. 
ilk önce Elif harfini, sonra Be harfini yazmayı öğreneceğim diye.
 hayır bu böyle değil :)
ilk dersiniz Rabbi Yessir duasının yazımıdır. 
bunun amacı sizin sabrınızı ölçmek ve zordan başlatmaktır. ve ilk dersin böyle bir duadan başlaması ne kadar naif bir düşünce değil mi? :)
duanın anlamı ise şudur; Allah'ım senin sonsuz merhametin ve yardımın olmadan ben bu işi yapamam. Allah'ım bütün hayırlı işlerimi zorlaştırma, kolaylaştır, ilmimi artırarak yaptığım işleri bana ve çevreme faydalı kıl, ve işlerimi en hayırlı şekilde sonuçlandır. 
5- Hat sanatında ders geçmek sanıldığı kadar kolay değildir... öncelerden hattatlardan biri ilk dersi yıllarca geçememiş. düşünün sürekli aynı yazıyı yazıyor. tabii günümüzde belki en fazla 2 ay içinde geçiliyor olabilir ilk ders.
bu yüzden eskiler bu kadar değerliydi işte..6- Hat sanatı; fiyat olarak diğer sanatlardan maddi anlamda en uygun olanı ama eserin maddi anlamda değeri ise gerçekten hatrı sayılır niteliktedir.
Hat sanatına başlamak için gerekenler sadece bambu kalem, kuşe kağıdı, ipek lika ve bir mürekkeptir :)
ve bunların en fazla 30 tl tutacağını sanıyorum.7- Hat sanatı; sadece bir sanat olarak değil bir yaşam tarzı olarak da görülmelidir.
Düşünün siz Allah'ın ayetlerini yazıyorsunuz ama O'nun o ayetinde dediğini yapmıyorsunuz. bu tezatlık değil midir? Onun için Hat sanatına sadece göze hitap ettiğinden ilgi duyuyorsanız bence bir daha düşünün.


                          
Allah kaleminize zeval vermesin.. Umarım başarılı olursunuz.. :)
https://pembeheybe.blogspot.com.tr/


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...