Yaz Tatili Kur'an Projesi

adsense 336x280 YAZ TATİLİ KUR'AN PROJESİ
M.Uysal

Yeğenim bu yaz liseye gidecek. Bu yazı nasıl geçireceğini konuştuk.
Güzel bir plan yaptık kendisiyle. Bu planı tam olarak uygulayacak ve yaz sonunda şahane bir ödülle karşılaşacak. Planın her detayını birlikte konuşup üzerinde anlaştık. Bu planın her ayrıntısı onun yapabileceği şekilde olmalıydı zira. Yeğenimin bu yaz Kur’an ile tanışmasını sağlayacağız. Yeğenim zaten Kur’an’ı biliyordu… Sahiden biliyor muydu ve Kur’an onun gündeminde sahici olarak var mıydı? İşte bu sorunun cevabını bu yaz sonunda alacağız. Onun hayatını değiştirmek istiyorum. Onun hayatının merkezine bu yaz olsun vahyi koymak istiyorum. Belki ömrü boyunca Kur’an ile yaşamayı tercih eder. Gayret bizden başarı ve hidayet Allah’tan…

Yaz Tatili Kur’an İle Tanışma Projesi

Proje çok basit ve 10 yaş üstüne çok kolay uygulanabilir bir proje. (10 yaş altı için belli sayıda sure seçilerek uygulanabilir.) Hatta yetişkinler için de rahatlıkla uygulanabilir halde.

Malzemeler:

1- Bir adet Kur’an’ı Kerim Meali seçiyoruz. Seçim tamamen size kalmış. (Bu kitap ona ait olacaktır. Ömrü boyunca saklayacağı ve içinde kendi izleri olan bir değerli hatıra…)

2- Bir adet not defteri ve kurşun kalem alıyoruz.

Uygulama:

1- Yaklaşık 600 sayfa olan Türkçe Meali 90 gün boyunca günde 10 sayfa olmak üzere okuyacak öğrencimiz. (10 sayfa olursa daha erken biter. Günlük okuma 15 dakika ancak zaman alır.) Bazı günler asla ihmal edilmemeli ve her ne şartta olursa olsun mutlaka o gün 10 sayfa okunmalıdır.

2- Her gün okuduğu 10 sayfada dikkatini çeken, beğendiği, kendisini ilgilendiren vb. yerlerin altını kurşun kalemle çizecek.

3- Yine her gün okuduğu 10 sayfa içinde anlamadığı yerleri kesinlikle kurşun kalem ile işaretleyecek ve büyükçe soru işareti koyacaktır.

4- Proje koordinatörü ile haftanın bir günü (Kesinlikle önceden belirlenmeli.) buluşacak ve o hafta okuduğu 70 sayfanın içinde altı çizili yerleri kontrol edecek ve gerekirse konuşulacak kısaca ve anlamadığı soru işaretli kısımları anlayabileceği şekilde anlatacak kısa ve öz halinde. Anlaşılması güç ise üzerinde sonra durulmak üzere kırmızı kalemle işaretlenip geçilecek. (30 dakikayı asla geçmemelidir.)

5- Projede mutlaka anne veya babadan birisi bulunacak. Evde bir örnek olmak zorundadır. Anne veya baba projeye seçeceği 10 uzun sure ile katılacak ve çocukla birlikte okuyacaktır. Bu, çocuğa gayret ve ciddiyet verecektir. (5 dakika alır.)

6- ÖNEMLİ kısmı şurası ki, her sure bittiğinde işaretlenmiş yerlerden bir tek ayet not defterine öğrenci kendi el yazısı ile kaydedecek. Yani her sureden 1 ayet seçilecek ve deftere kaydedilecek. (Toplam 114 ayet olacak 90 gün sonunda.)

Sonuç:

1- Öğrencimiz kesinlikle takipli şekilde Kur’an’ı Kerim Mealini yaz sonunda plana uygun biçimde bitirmiş olacak. Bu sayede Allah’ın bizden anlamamızı istediği vahyi anlayacak ve tanışacak.

2- Proje sonunda kesinlikle bütçenize ve öğrencimizin durumuna göre şahane bir ÖDÜL verilecek.

Projeyi kendinize göre uyarlayabilir yahut daha da geliştirebilirsiniz. İlkemiz şu olmalı: Zorlaştırmayın, kolaylaştırın. Nefret ettirmeyin, sevdirin. Eleştirmeyin, takdir edin, aferin deyin. Ders tekrarları varsa bir plan dahilinde az olarak o da uygulanabilir. “Allah  katında amellerin  en  makbul  olanı  hangisidir?” diye  sorulunca; Peygamber Efendimiz (asm): “Az bile olsa devamlı olanıdır.” buyurmuşlar.
Sonra, bırakın özgürce, bol bol oynasınlar. 
Allah çocuklarımızı Resulünün yolundan ve Kur’an’dan ayırmasın ve gayretlerinizi artırsın.

Bu konuyla doğrudan ilgili olarak şu yazıyı da gözden geçirin lütfen: 

Kuran'ı Okumak ve Anlamak / Nasıl?
adsense 336x280

0 Response to "Yaz Tatili Kur'an Projesi"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...