PRATİK YEMEK

adsense 336x280
PRATİK YEMEK
Ali Uslu / İlahiyatçı
(Sosyal medya hesabından, izni ile alıntı yapılmıştır.)  
Bazen ailemizle birlikte bir yerlerden eve biraz geç geliriz. Acilen yemek yememiz gerektiğinde ne yaparız? Veya yemek ihtiyacımız olduğu ve zamanımızın kısıtlı olduğu durumlarda ne yaparız?
Tabii ki yapımı kolay, pişmesi tez olan pratik yemeklerden yaparız değil mi? Mesela, menemen yaparız, omlet yaparız, makarna haşlarız. Vb. Fakat vaktimiz varsa, imkânımız da varsa daha değişik yemekler de yaparız değil mi?
Bunları şunun için, namazlarımızla irtibat kurmak için anlattım. Malum, en önemli günlük ibadetlerimizden olan namazlarımızın erkânı(rükünleri) vardır. Ayakta durmak, okumak, rükû, secde gibi.
Biz bunları öğretirken en kolayını öğretiriz öğrencilerimize. Mesela Fatiha’dan sonra Fil suresini okuyun deriz, ikinci rekâtta Kurayş suresini okuyun deriz. Rükûda üç kez “Sübhane Rabbiyel- Azim” okuyun. Secdede üç kez “Sübhane Rabbiyel a’la” okuyun deriz. Fakat bunlar acele yaptığımız yemekler gibidir. Vaktimiz dar olduğunda elbette namazlarımızı ihmal etmemek için en kolayını okuyacağız. Fakat vaktimiz bol olduğunda, niçin en kolay olanı seçelim?
Hatırlamamız gereken şeyler var bu konuda.
1-Namazlarda aldığımız sevaplar rekât sayısına göre değil, Rabbimizin huzurunda bulunduğumuz süreye göredir.
2-Rükû ve secdelerde okuduğumuz tesbihatın sayısına göredir.
3-Namazdaki ihlâsımıza, samimiyetimize, kendimizi namaza verişimize, huşu durumumuza göredir.
O ZAMAN VAKTİMİZ BOL OLDUĞUNDA NAMAZ İBADETİMİZİ NASIL YAPMALIYIZ?
1-Fatiha’dan sonra, devamlı Fil suresinden aşağı kısa sureleri okumak bilinçli bir müslümana yakışıyor mu? En azından Duha suresinden aşağısını ezberleyelim. Ve onları da okuyalım. Ezber yapabilenler daha başka sureleri de ezberlemeli ve namazlarda okumalıdır. Şimdi teknolojinin imkânlarından yararlanıp telefon veya bilgisayarımıza indirip kolaylıkla ve doğru olarak ezberleyebiliriz.
Ayrıca her camimizde imamlarımız bu konuda görevlidirler. Bayanlar için her mahallede K.Kursu bulunmaktadır.
2-Kuran-ı Kerimde birçok ayette namaz ibadeti neden bahsedildiği halde, başka birçok ayette” rükû ve secde”ye özel dikkat çekilmektedir. Bundan dolayı rükû ve secdelerimize daha çok önem vermeliyiz. Tesbihatlarımızı üçten daha fazla, 5-7-9-11 kez ve okunuşunun hakkını vererek yapabiliriz.
3-Okuduğumuz sure ve duaların anlamını zaman içinde öğrenmeliyiz.
4-Namazlarımızı huşu içinde kılmaya gayret etmeliyiz.
Mü’minun suresinde Kurtuluşa erecek müminlerden bahsederken ilk olarak “ONLAR Kİ NAMAZLARINDA HUŞU’ İÇİNDEDİRLER” diye haber verilirken, Birkaç ayet sonra da “ONLAR Kİ NAMAZLARINI KORURLAR” buyrularak hem vakitlerine dikkat etmemiz hem de rükunlarının hakkını vermemiz istenmektedir.
Mearic suresi/ 22 de ise “ONLAR Kİ NAMAZLARINDA DEVAMLIDIRLAR” buyrularak namazların ihmale gelmeyeceği bize hatırlatılır.
Alak suresinin son ayetinde ise secdenin önemine vurgu yapılır. Rabbimiz buyurur ki "SECDE ET VE YAKLAŞ" Her secde Rabbimize manen yakınlaşmadır. Secdemiz ne kadar uzun olursa yaklaşmamız da o kadar fazla olur.

adsense 336x280

0 Response to "PRATİK YEMEK"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...