Lokman ve Hikmet

adsense 336x280
Lokman ve Hikmet
M.Uysal
Lokman suresinde Lokman'a, şükretsin diye hikmet verildiği söyleniyor.
Hikmet çok önemlidir. Allah'tan biz de isteriz. Çünkü "Kime hikmet verilirse, ona pek çok hayır verilmiş demektir." (2/269)
Lokman Hakim çocuklarına samimiyetle öğüt verir. (Lokman çocukları ile konuşur, bizim de konuşmamız istenir.) Bu öğütler çok önemlidir ve en başta şirkten sakındırma vardır. Allah peygamberlerine bile kitap ve hikmet vermiştir. Hikmet sahiden önemlidir.
Bu sureyi okurken aklımda hep şu soru vardı: Ben nasıl hikmet sahibi olabilirim ve Allah Lokman'a niçin ve nasıl hikmet verdi? Sonra bir yerde bu sureyi (Lokman suresi) insanlara anlatırken daha ikinci ayette bu cevaplar karşıma çıktı:  "İşte bu âyetler, hikmet dolu Kitab'ın âyetleridir." (31/2)
Bu kadar kör olamazdım. Emin olun çok sevindim. Demek hikmet uzak değil hep okuduğum şeylerde duruyor. Bu arada şunu unutmamak gerekiyor: Hikmetin sahibi Allah'tır. Sonra Yunus suresinin 1. ayetinin de aynı şeyi söylediğini fark ettim: "Elif, Lam, Ra. İşte bunlar hikmet dolu Kitab'ın ayetleridir." (10/1) Sonra Yasin suresi: "Hikmet dolu Kur'an hakkı için,.." (36/2)
Subhanallah...
Sonra yine Hz. İbrahim'in duasına şahit oldum: " Rabbim! Bana hikmet ver ve beni iyiler arasına kat." (26/83) Lokman suresini bir aydır okuyorum, anlamaya çalışıyorum ve anlatıyorum...
En nihayet, hikmeti istiyorsan sürekli Kur'an ile muhatap olacaksın. Her gün muhatap olacaksın.
Kur'an'ın her suresi ile kendimi daha iyi hissediyorum zannederdim ama her sure ile hatta her okuyuşumla cehaletimin derinliğini yeniden fark ediyorum. Bu büyük cehaletle öleceğim... Cehaletimin ne kadar büyük olduğunu görmek istiyorum Allah'ım.
En temel soru: Hikmet ne demek? 

Ek: Hikmetle ilgili ayetler için tıklayınız. adsense 336x280

0 Response to "Lokman ve Hikmet"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...