KUYUMCU

adsense 336x280
KUYUMCU
Ali Uslu / İlahiyatçı
(Sosyal medya hesabından, izni ile alıntı yapılmıştır.) 
Hiç sahte altın gördünüz mü?
Görmediyseniz bile ne olduğunu biliyorsunuzdur.
Aslında altın olmadığı altın süsü verilmiş görünüşüyle rengiyle tıpkı altına benzeyen başka bir ucuz madendir.
Bir de altının ayarları vardır. Mesela 24 ayar, 22 ayar, 18 ayar, 14 ayar,8 ayar altın var. Bunlar da altının içindeki karışımı bildiriyor.
Mesela 24 ayar saf altın, 22 ayarın içinde biraz bakır karışımı var, 18 ayarın karışımı daha fazla,8 ayarda ise karışım oldukça fazla.
Altının ayarı düştükçe fiyatı da düşüyor tabii ki. Çünkü içindeki ucuz madenler fazlalaşıyor.
Peki, ayarı düşük altına sahte altın diyebilir miyiz?
Diyemeyiz ama hakiki altın (saf altın) da diyemeyiz.
Ne diyebiliriz,
-Değeri düşük altın diyebiliriz.
Teşbihte hata olmazsa Müslümanları da altına benzetebiliriz. Bir müslümanda bulunması gereken inanç ve davranışları altın elementine benzetelim, müslümanda bulunmaması gereken davranışları da maddi açıdan değeri az madenlere benzetelim. Bir kimse müslümanım dediği halde (görünüş, kılık-kıyafet olarak iyi bir müslümana benzese bile) müslümanda bulunması gereken inanç ve davranışlar yoksa bu kişi sahte altına benzer.
Bir Müslüman’ın tüm davranışları Kur'an'a uygunsa, Peygamberimizin öğretilerine uygunsa o kişi Allah Teâlâ katında çok değerlidir. Böyle Müslümanlar “muttaki” Müslümanlardandır. Bunlar Rabbimizin has kullarındandır. Allah telalanın sevdiği kullardandır. Bunları saf (24 ayar)altına benzetebiliriz.
Fakat bir Müslümanın davranışlarının bir kısmı dinimize uygun bir kısmı değilse; o da içine bakır karıştırılarak ayarı düşürülmüş altın gibidir. Bu kişiye Müslüman değildir diyemeyiz fakat bazı davranışları Müslümanca değildir. Bunlar günahkâr Müslümanlardandır. Bunların Allah katındaki değeri birinci gruptakiler kadar değildir.
Üçüncü grupta ise Müslüman olduğunu iddia etmelerine rağmen inanç ve davranışları İslam’a uymayan kişiler vardır. Bunlar görüntü olarak altına benzediği halde içerik olarak altın elementiyle alakası olmayan madenler gibidir. Bu tür sahte altınların insanlar nezdinde değeri olmadığı gibi, bu tür Müslümanların da Allah katında değeri yoktur. Bunlar görüntü olarak Müslümanım dedikleri halde içerik olarak islamla alakası olmayan, insanları kandırmak isteyen sahtekârlardır. Bunlara dinimizin literatüründe münafık denir.
Sevgili Peygamberimiz münafıklar ile ilgili şöyle buyurmuşlardır:

“MÜNAFIĞIN BELİRTİSİ ÜÇTÜR:
KONUŞTUĞUNDA YALAN SÖYLER, SÖZ VERİNCE SÖZÜNDEN DÖNER, KENDİSİNE BİR ŞEY EMANET EDİLİNCE ONA HAİNLİK EDER.”
Başka bir hadislerinde ise:
“DÖRT HUY VARDIR Kİ, BU DÖRT HUYUN TAMAMI KİMDE BULUNURSA O KİMSE KATKISIZ MÜNAFIKTIR, BUNLARDAN BİRİ VEYA BİRKAÇI BULUNURSA O KİŞİDE MÜNAFIKLIK BELİRTİSİ VARDIR.
KONUŞUNCA YALAN SÖYLER,
SÖZ VERİNCE SÖZÜNDEN CAYAR
EMANET EDİLİNCE HAİNLİK EDER.
(BİRİLERİYLE ARASINDA HUSUMET MEYDANA GELDİĞİNDE)HASIMLAŞTIĞI KİŞİYE KARŞI HAKTAN AYRILIR, FACRLİK EDER"

adsense 336x280

0 Response to "KUYUMCU"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...