PROTESTO YETERSİZ Mİ?

adsense 336x280
PROTESTO YETERSİZ Mİ?
Mustafa Uysal
Boykotları, protestoları anlamsız ve yetersiz bulanlar... Siz hiç kımıldamadan ve hiç zihninizi yormadan yani şimdi buradan, sadece kıçınızın üzerinden AKIL veriyorsunuz, öyle mi?
Bir olay oluyor, insanlar çaresizce ne yapacaklarını düşünüyorlar. Ellerinden bir şey gelmiyor. Yapabilecekleri dua var. Dua ediyorlar. Duanın eylemsiz yetmeyeceğini de biliyorlar. Küçük şeyler buluyorlar. O küçük şeylerden birisi, arkadaş arasında konuşmak, birisi sosyal medyada yazma, birisi meydanlarda protesto etmek, birisi malları boykot etmek...
Daha ne yapsınlar?
Bu soruyu cevaplamak için kafa yormak gerekiyor. Kafa yorması gerekenler ve sorumluluğu bulunanlar kravat takıp "Colayla falan olmaz bu işler." deyiveriyor. Şimdi paramparça cesetleri ve büyük haksızlıkları gören bu insanlar ana avrat sövsünler mi,
üstelik kime? Bunu diyene mi zulmedene mi?
Gezi döneminde hükümetten rahatsız olanlar meydana dökülmüştü, sosyal medyadan ortalığı sallamışlardı, o zaman oluyordu, kutsaldı bu işleri yapmak şimdi niye tukaka oldu? Tarihte, büyüyen rahatsızlıklarla rahtsızlıklarını dünyaya duyurmuş pekçok örnek ve topluluk var üstelik.
Yazın, söyleyin, fikir üretin, bağırın, rahatsız edin, rahatsız olun. Kendinizi rahatlatmak için değil, birilerini rahatsız etmek için eylem yapın.Vicdanınızı rahatlatmayın, vicdanları rahatsız edin.
Elinize silah alıp gideceğiniz bir yer yok madem bir şeyler yapın.
Dünya çapında bir zulüm var ve siz daha yaşadığınız köye, ilçeye, ile bu rahatsızlığınızı duyurmak için sokağa çıkmadıysanız dünyaya nasıl duyuracaksınız sesizinizi?
Sosyal medyada yazıyorsunuz, yazın. Paylaşın zulmü. Bu yetmesin, bilenin. Bilincinizi diri tutun. Fırsat kollayın, en küçük fırsatı bile değerlendirin. Vallahi haklı bir davanız olduğuna inanıyor ama elinizden geleni yapmıyorsanız sizin davanız yoktur. Siz bir şeye de inanıyor değilsiniz davanız adına.
Boykotlar tutmuyor, olmuyor...
Sen başkasını boşver. Sen yaptın mı gereğini? Sen kaliteden vazgeçtin mi, sen damak tadından taviz verdin mi, sen sevdiğin şeyi terk ettin mi davan için? Kendine dönüp bak, sonra tutuyor mu tutmuyor mu ona bakarsın. Boykotlar tutmuyor, doğru. Peki, sen ürettin mi? Üretmek için fazladan bir şey yaptın mı? Yaptığın işin üzerine bedavadan bir şey ekledin mi? Fazladan bir dakikanı ayırdın mı? Kutsal meslek yoktur. Kutsal emek vardır ve o da karşılığını aldığın emekten fazlasını vermendir.
Sen bunları yaptın mı da boykot tutmuyor diye kafa kurcalıyorsun?
Elinizden ne geliyorsa yapın. Ancak elinize bir bakın.
Elinizden gelen bu mudur sahiden. Senin limitlerin bu mudur? Femen'in bile bir davası var (!) sen neyini feda ettin?
Kendin için istediğin bir şeye çalışırken harcadığın enerji ve duyduğun heyecanla bu zulüm ve boykot için yaptığın şeyi kıyasla. Kendine yalan söyleme. Elini dua için açarken "Allah'ım elimden geleni yaptım gerisini sana bıraktım." derken o ellerin yalancı yazılmasın Allah katında.
Zulme sessiz kalma. Madem bunun zulüm olduğunu düşünüyorsun, elinden geleni yap. Bugün meydana gel ki, vatan için, insanların iyiliği için canınımı veririm falan gibi sözüne de inanalım.
Bir de Suriyeli mülteciler var...
Adamlar nasıl şikayetçi, nasıl...
Ev fiyatları artıyormuş, dilenciler çoğalıyormuş, fuhuş çoğalıyormuş (Hangi namusuzlara satıyorlar?), kültür değişiyormuş, esnaf kan ağlıyormuş...
Siz şu an kendinizi ne yerine koyuyorsunuz ona bir bakın.
Yabancı mısınız onlara? Yahut ensar mısınız?
Kimsiniz?
Ensar olmanın bir bedeli var. O adamlar keyfinden gelmedi buralara. Ensar olmanın bir bedeli var ve o bedeli ödemeye razı olana ensar denir. Ensarın ücretini de bizzat Allah öder. Akılcı tedbiri düşünmek yerine onları sınırlara hapsedelim dersen bu iş çözülmez, kördüğüm olur. Kardeş değil yabancı yahut düşman olursun. Ben düşman olmayı seçmiyorum. Yahudiler de iltica etmişti bir zamanlar. Şimdi Yahudiler gelse tavrınız ne olacak?
İman bedel ister. Haydi o imanınızı bedel ile taçlandırın ve delilinizi koyun hesap günü için.
Dünya sıkıştı siz genişliği burada aramayın. Kaç senedaha yaşarım, şerefli yaşamayı mı rahat yaşamayı mı seçmeliyim? adsense 336x280

0 Response to "PROTESTO YETERSİZ Mİ?"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...