Bir Kitap Kurdu: Mehmet Aydoğan

adsense 336x280 Bir Kitap Kurdu: Mehmet Aydoğan
Mustafa Uysal
Kitap en iyi dosttur derler, belki insan gibi değil ama neredeyse ona yakın.
Mehmet Aydoğan yıllardır kitaplarıyla dostluk eden bir kitapsever. Evinde kurduğu kütüphanesiyle yaşıyor. Kitap okumak onun için bir sevda olmuş. Bir kitap için şehir şehir dolaştığı günleri anlatıyor. Kitap onun için sokaktaki hayatın akışından daha önemli olmuş bazı günler. Kitaplarıyla tanımaya çalışmış hayatı ve kitap gibi bakar olmuş etrafına.
Kitabın önemsenmediği bir toplumda bir kitap için zaman ve para harcamak bazılarınca tuhaf karşılansa da Mehmet Bey kitabın peşinden koşmaya devam ediyor. Dostlarına kitap armağan ediyor, en değerli hediyenin kitap olduğunu düşünüyor. Mehmet Bey, kitapsız bir hayatın olmayacağını düşünüyor. Kitapsız yaşayan insanların eksik kaldığını düşünüyor.
Kitap ve araştırmayla geçen yıllar farklılaştırmış Mehmet Bey’i. Kitapsız bir dünya düşünemiyor artık. Kendi kitaplarına da gözü gibi bakıyor. Etrafındaki insanlarla arada kitap olmazsa kolay iletişim kuramıyor. Okumayan insanlarla iletişim kurmanın
zor olduğunu düşünüyor. Sahiden, hiç  bilenle bilmeyen bir olur mu, sözü burada devreye giriyor. Mehmet Bey büyükçe bir kütüphane kurmuş evinde onları okuyor, işaretliyor, özetliyor, yenilerini alıyor, notlar alıyor, araştırıyor… Okuyor ve biriktiriyor. Bu biriktirdiklerini etrafındaki insanlarla paylaşıyor. Tavşanlı’da kitapseverlerin buluşabileceği, okuyabileceği, okudukları kitapları değişebileceği bir ortamın olmaması bir eksiklik ona göre. Bu tür ortamların toplumun gelişmişliğine katkı yapacağına inanıyor.
Mehmet Bey, okuyan ve okuduğunu hayatında görmek isteyen birisi. Şahane bir kütüphanesi var ve evlerin kütüphanesiz eksik olacağını biliyor. Kütüphanesini geliştirmeye devam ediyor.
Mehmet Bey’e kitaba kattığı anlamlar ve gençlere örnekliğinden dolayı teşekkür ediyoruz. Umarız Mehmet Bey gibi insanlarımız çoğalır ve daha bilinçli bir toplum olma yolunda hızla ilerleriz.

adsense 336x280

0 Response to "Bir Kitap Kurdu: Mehmet Aydoğan"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...