23 Kasım 2012 Cuma

BİR GÖLGEYE TAKILIP DÜŞEN MECALİM


BİR GÖLGEYE TAKILIP DÜŞEN MECALİM


            Oldukça güçsüz atan kalbimin ritmi, hayallerimi dermansız bıraktı bir süredir. Hangi sükûta dayandırsam kelamımı, sendeliyor sol yanımın çığlığı. Ölü toprağı olamaz bu sevdamın üzerindeki. Sensizliğin kendine has bir gururu ve şanı mevcut elbette… Lakin sevdanın olmadığı yerde, sensizliğin kibrinden bana ne? Yorgunluğum, mürekkep izlerimi takip eden bir divane olmadığındandır belki de. Yoksa güzel gözlerin, şiirimdeki izleri siliyor mu ne? 

            Çoğu zaman, insana düşman bellediği şey dostundan daha yakın olabiliyor. Senelerdir sensizlikle savaşırken; her gün ve her lahza yanımdan ayıramadığım, yine sensizlikti. Tatlı dilinin esaretinin lütfedilmediği hürriyetim, yüreğimde sensizlikle savaşan en son cephe aslında. Biçare kuvvetsizliğimin nedenleri usul usul şamar atmaya başlıyor. Şiir; yazanın dert, okuyanın derman aradığı bir zehir ve ilaç… Özlediğim her mecaz, gözlerinden fırlayıp yüreğime saplanıyor sadece. Yoksa güzel gözlerin, yüreğimdeki okları kırıyor mu ne?

            Sallantılı bir umut, her gün parıltı tutuyor yalnızlığımın semtine. Naz etmeyip vurunca gözlerime bu ışık, hileli tebessümler oluşuyor elem dolu yüzümde. Şiire bulaşmış ellerim, sol yanımın üzerinde buluşuyor birbiriyle. Umudun güneşi, kalbimi acıtıyor hayalinin varlığıyla birlikte. Yazılan her şiir, bir gece öncesinden kalma uykusuzluğun özeti aslında. Hile sonuç veriyor ve gözyaşı yanağa yol alıyor yine. Yoksa güzel gözlerin, kahverengi kalemimi tutuyor mu ne?

            Yüreğim yorgun olsa da, aydınlığın bulunduğu her yerde bir gölge oluşacağının farkında elbette. Bu ziyan gölgeye takılıp düşen son mecalimle yazıyorum tüm sürgünleri zaten. Kelamıma mürekkep olan hüzün izlerini feci bir divanelikle takip ediyorum üstelik. Sensizliğin zehrini okuyup deva bulanlar bahşediyor hürriyetimi. Bir zamanlar umudun ışığında ve keşmekeş bir mecazla söylediğim gibi; bir aşığı şair yapamayacak gözler, sende yok. Ve eğer lirik sükûtum da olmasa, inan dayanamazdım kalbimin ritimsizliğine. Yoksa güzel gözlerin, düşen mecalimi kaldırıyor mu ne?

            Vesselam…


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...