Şehitler Diyarına Yolculuk

adsense 336x280
Şehitler Diyarına Yolculuk
Osman Said DEMİRYILMAZ
Çanakkale denince büyük bir destan gelir herkesin aklına... Çanakkale il sınırını geçince o manevi havayı hissedersiniz. Yaklaştıkça kat kat artar içinizdeki heyecan. Çok büyük insanların yanınızda olduğunu hissedersiniz. Kimi zaman size yol gösterirler, kimi zaman kendi lisanları ile “gel” derler.

Arabanın lastiği toprağın sesini taşırken kulaklarınıza, bir kahvehanenin önünde mola verirseniz, sıcak çaylarınızı yudumlarken, sıcak insanların, sıcak sohbetleri ile karşılanırsınız. Size önce o çevrede yaşanmış menkıbeleri anlatırlar. Hele bir de sizin onlarla ilgilendiğinizi görürlerse size olan sıcak muhabbetlerini arttıracaklardır. Önce onlardan alırsınız çevre hakkındaki gerekli bilgileri sonra görerek öğrenirsiniz tarihi...

Şehitlikleri tek tek dolaşmaya başladığınızda Çanakkale’nin doğal güzelliklerini de seyredersiniz. Meselâ meşhur şehitler abidesinin altından soğuk suları ve Çanakkale’nin haşmetini seyretmenin tadını ancak yaşayarak anlayabilirsiniz. Anzak koyunda denizin kana bulandığını anlatırlar size... Gözlerinizin önüne kıpkırmızı bir deniz geliverir o an. Görmekten çok öte adeta yaşarsınız. Bir elinizle seyit onbaşıya o büyük mermiyi kaldırırken yardım edersiniz veya kollarınızı iki yana açıp, boğaza doğru döndüğünüzde soğuk rüzgârı yüzünüzde hissederek göğüs gerersiniz gelecek her düşmana... Zaten o menkıbeler olmasa gezdiğiniz yerler sadece soğuk mermerlerden ibaret gelir... Dinledikçe içinizdeki vatan aşkının coştuğunu ve sanki yarım kalan bir şeyleri devam ettirme sırasının size geldiğini hissedersiniz. O an tek şey söylemek gelir içinizden “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ”

Dönüş yolculuğuna çıkarken sanki yüreğinizi orada bıraktığınızı zannedersiniz. Yeniden gelmek için ilk fırsatı bekleyeceğinize emin olabilirsiniz. Deniz kokusuna karışmış çam havası yavaş yavaş silinirken fondan, hatıralarınızın bir köşesinde hep o tanıştığınız şehitler yer alır. Kendinizi sanki onlarla aynı savaşta yer almış silah arkadaşları gibi hissedersiniz ve bir gazi gibi evinize dönersiniz.
OsmanSaidDEMİRYILMAZ
adsense 336x280

0 Response to "Şehitler Diyarına Yolculuk"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...