24 Mayıs 2011 Salı

KATRELER MENKIBEYE ÜŞÜŞTÜĞÜNDE

KATRELER MENKIBEYE ÜŞÜŞTÜĞÜNDE…
(İSMAİL FAZIL ATABAY)

***

‘Sensizliğin sabrındayım, sensizliğin hürmetinde.
Senden bana gelen bir şeyler, tut diyor yüreğimi.
Buna, bekleyişteki sevdanın yürek taşkını denir.
Ve her çığlıktan sonra zaten, sessizlik gelir.
Sen aldırma;
Sessizliğim, sensizliğimdendir.’
(DEVA-İ KALB’den)

***

‘Yürü!’ demiş adamın biri. ‘Yürümekle yollar aşınmaz.’ Cihan kadar kıymetsiz bir mola mekânında, nereye yürüyebilir ki beşer? Ve nereye ulaşabilir, seyyal zamanların tükenikliğinde aşktan başka? Oysa ‘Aşka yürü!’ demeliydi diğer adamın biri.

İhtiyar olup da dönüp geride kalan, yaşanmış(!) ömre baktığımızda; manga manga ‘keşke’lerin ukdeli tekmiller verdiğini görürüz. Tabi ihtiyarlayabilirsek… Yazılamamış şiirler, söylenememiş sözler vardır orada. Yağmurun yağamayıp da, bulut haznesinde öğütülmeye esaret olması gibi… Keşke denir; keşke ölüm kadar kolay olsaydı vazgeçmek.

Henüz son sevdasından iflah olmamış, küçük bir yürekçik kalmıştır pervaneleri seyreden. Durduğu yerde açar kollarını, boşluğun afakîliğine gözlerini kapatıp. Seher yeline sarılmak ister ‘Veda Busesi’ni dinlerken. ‘Hani o bırakıp giderken seni…’ Hâlbuki ‘Yürü!’ denmişti. Rüzgâr ol da, sen yürü dalları açılmamış gülistan diyarına.

Peki, neresidir kahrı ıslah edecek gülistan medresesi? Belki, efelerin göğüs önde kol açtığı zeybek yöresidir. Belki, Mevlana’nın ‘Gel’ dediği gönül ovasıdır. Belki de, semanın gözyaşını nakşettiği Karadeniz yaylasıdır. Aslında aşka yürünürse, her yer orasıdır.

Hürmete layık değilse de gözyaşı, efkâra meylettiğinde görür itibar. Gerçekten yollar aşınmadı aşka yürürken. Ya vazgeçmeli deliler gibi yürümekten bu devir, ya da yana yakıla ‘keşke’lerin içtimasını almalı her devir. Şiirin mürekkebi bitip, katreler menkıbeye üşüştüğünde ancak durulabilir.

***

Ben yürüyorum âcizane, henüz durmadım. Yine de gözlerimi söndürüp, yüreğime üflüyorum seher yelini. ‘Hani ey gözyaşım, akmayacaktın.’

Vesselam…

İSMAİL FAZIL ATABAY
www.devaikalb.com
www.facebook.com/devaikalb

1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...