PİKNİĞE GİDENLER PİS İNSANLARDIR!

adsense 336x280 PİKNİĞE GİDENLER PİS İNSANLARDIR!
Mustafa Uysal
Yaz geliyor, piknik yerleri belediye tarafından temizleniyormuş…
Geçen gün gazetede haberi vardı. Fotoğrafta belediye işçilerinin piknik alanlarında temizlik yaparken görüntüleri var. Belediye çalışıyor falan diye övündüm kendi kendime! Yazıklar olsun, dedim ardından.

Çok az gidebildiğim piknik alanlarının hali içler acısı ve belediye gidip oraları temizlemek zorunda kalıyor. Yerin dibine girsek azdır. Oraların hali nedir öyle sayın seyirciler! Yahu Yunan işgalinde bile bu kadar kirlenmemiştik biz hatırlar mısınız? Bu kadar pisliği bir araya getirebilmek için özel gayret sarf etseydik yine beceremezdik. Hatta belediye bir yıl boyunca çöplerini oralara dağıtsa yine bu kadar pisletemezdi. En azından aynı yere dökerdi de toplamak kolay olurdu. Tavşanlı’yı tanımak mı istiyorsunuz sevgili Türkiye, gidin piknik yerlerine bakın ve komple pislik içinde bir Tavşanlı görün. Gerçi cennet ülkemin her yeri aynı ama olsun siz yine de görün ve bir kez daha Allah’tan korkmaz kuldan utanmaz hemcinslerimizin bünyelerinden sadır olan pisliği görün. Geçen yaz Köse Kalfa’da toparlayalım diye denedik tam bir saat uğraştık altı arkadaş ama binde birini bile toplayamadık.

Piknik alanlarımızda ne ararsanız var pislik adına. Kısaca pislik diye tanımlıyorum siz, aklınıza ne gelirse içine koyun. Nasıl oluşuyor peki bu pislik? Gayet basit. Bir tek poşetten bir şey olmaz diyen ve gayet temiz aile çocuklarımızın bıraktıkları ile oluyor. Çocuklarının bezlerini bile piknik alanlarına bırakan temizlik hastası annelerin sayesinde oluyor. Canından çok sevdiği arabasına çöp girmesin diye yediği yerde s.çan insanların yüzünden oluyor. O temiz arabana sen de binme bence daha çok kirlenir. Çöpünü götürmüyorsan sen de gitme şehre. Kirlilik yaparsın.

Çözüm nedir?
Piknik malzemelerinin arasına her türlü ıvır zıvırı koyarken en başa çöp poşeti yazın artık lütfen. Fazladan bir tane daha getirin ve öncekileri de toplayın bir zahmet. Biz kirlettik çünkü oraları. Bu ayıbı temizlemek de bize düşer. Yani oralarda yaşayan hayvanlar bile kirletememişti bunca asırdır. Piknikçilerin bulundukları yere iyi bakın lütfen. Toparlanırken çöpünü de götürmeyenlerin evlerine de gitmeyin kesin kiri, pisliği halının altına saklıyorlardır.

Ağır bir yazı olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Ayıp ettiğimi falan mı düşünüyorsunuz?
Peki öyle olsun piknik sezonu sonunda tekrar yazışalım o zaman. Aynı şekilde bulmazsak piknik yerlerini, temiz kalırsa yani, buradan ayaklarının altını yalayacak kadar çok özür dileyeceğim insanlardan. Temizlenmiş olursa, elbette insanlardan. Bir de o civarda yaşayan kuşlara (Hayvanlara) özür borcumuz var, ağaçlara özür borcumuz var. Bir zahmet belediye bizim adımıza bir de özür dilesin gitmişken!

Bu mevsim ayıbımızı birlikte temizleyelim.
Çevre derneği falan demeden bütün dernekler, sivil toplum kuruluşları çevremizi kirlettiğimiz gibi temizleme kampanyaları da yapsın. Örneğin motosiklet sevdalıları kulüpleri ile toplanıp bir piknik yerini temizleyerek örnek olabilirler. Bunu yapmaları zor olmaz. Diğer dernekler, okullar, tarikatlar, cemaatler… İşte size bir hizmet fırsatı daha. Bu insanlık ayıbını temizlemek yine temiz insanlara düşüyor. Temiz insanlar bir araya gelin, var olduğunuza inanmak istiyorum.

Son olarak, başlığı şimdi düzeltelim: Pikniğe giden insanlar kirli değildir belki ama kirletirlerse kirlenirler. Piknikçiler pis insanlar değildir ama sonuçları itibariyle pis olmaktan kurtulsunlar artık. adsense 336x280

0 Response to "PİKNİĞE GİDENLER PİS İNSANLARDIR!"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...