HAKARET GÜNÜ

adsense 336x280


HAKARET GÜNÜ
Önemli bir toplantıdayız…
Konuşmacı kürsüde, dinleyiciler itina ile planlayıp katılmışlar, her hallerinden belli.
Aradan beş dakika geçiyor, konuşmacı kendine göre yahut dinleyicilere göre de önemli, konulardan bahsediyor.
Salondaki mikrofon cızırtısı ve konuşmacı sesini yırtarcasına bir telefon çalıyor.
Dülülülülülülülülülül!
Çaktırmadan bütün gözler o tarafa çevriliyor.
Hatta konuşmacı da hafiften o tarafa dikkatini yöneltiyor, kendi dikkati de üzerinden eşek geçmiş gibi dağılıyor af edersiniz.
Telefonu çalan adam utançtan yerin dibine girse yeridir çünkü herkesin huzurunu bozacak bir şeye sebep oldu istemeden.
O da ne?
Adam, çalan telefonu bir güzel bekletiyor, kimin aradığını anlamak için uzun uzun çalmasını izliyor sonra da “Pıt!” diye açıyor ve cevap veriyor.
-Alo, Pislikcan ne haber lan? Ben mi, ne olsun konferans dinliyorum işte.
(Bağır anasını satayım, duymaz o bağır!)
-Lan oğlum lafa tutma beni millet rahatsız olacak toplantıdayım şimdi! He, yeğenim mi, ver bakalım telefona. Agucuk dayısının sıpası! Agucuk dayısının yeğeni!
(Konuş güzelim, konuşmazsan nesin!)
-Kapat lan artık kapat, millet rahatsız olacak şimdi.
(Yok, canım senden rahatsız olacak milletin… Altı üstü toplanmışlar konferans dinliyorlar senin telefonunu bir daha nereden dinleyecekler?)
Sevgili Öküzcan, merhaba!
Lütfen bir amaç için topluca bulunduğumuz ve birinin konuşup diğerlerinin dinlemeye çalıştığı yerlerde telefonunu, sesi çıksa da duyulmayacak yerlerine şey yap. Çok önemliyse kapatma düğmesine bas ve sessizce dışarıya çık sen ara yahut bekle ki o bir daha arasın sana yazmasın. Zaten bu tür bir yere girerken telefonunu sessize al lütfen. Kapatma yani. Allah korusun bir felaket olur sana ulaşamazlar dünyayı kurtaramazsın falan, sonra laf ederler arkandan. Haydi, unuttun tam o anda telefonun çaldı, kim aramış diye uzun uzun ekrana bakacağına kapatma düğmesine bastıktan sonra son arama listesine bak. Önemliyse git başka yerde konuş. Yahut mesaj yaz, de ki tuvaletteyim, hep beraber konferansın içine ediyoruz. Adam anlar zaten.
Sevgili Öküzcan, toplantının ortasında telefon açıp da sessiz sessiz cevap veriyorsun ya, kimse duymuyor sanıyorsun değil mi? O toplantıda “Zarttt!” diye yellenseydin daha az dikkat çekerdin emin ol. Çok basit, kapat ve dışarı çık, gerekiyorsa ve mümkünse izin al. Önemli ise kim karışır zaten. Dünyayı bir kez daha kurtaracak olman bu toplumu ilgilendirmiyorsa kendine daha gelişmiş toplumlar bul.
Camiye gelirken telefon getirme aslında sen. Belki sen de gelme. Zira sen telefonsuz yapamazsın. Seni telefondan ayırmaktansa ibadeti iptal ederiz daha iyi. Hatta sen “cennet” yaz 4141’e gönder cennet sana gelsin.

YAZARIN AVUKATINDAN ÖNEMLİ NOT:
Sevgili okurlar, yazarımızın bilgisayarına sızan bir virüslü dosya yüzünden gazeteye gönderdiği yazı belirsiz, hatta toplumda hiç karşılaşılmayan insanlara hakaretlerle doludur. Toplumuzu ilkel toplumlarla karıştıran bu yazıyı yazarımız da kınadığını belirtmiş ve derûnî hislerle mahcup olduğu için karşınıza böyle virüslü bir yazı ile çıkmaktan utandığından bendeniz avukatını görevlendirmiştir. Pek tabidir ki toplumumuzda böyle insanlar yoktur ve bu yazılanlar olsa olsa karınca toplumunda olur. Bilgisayarlarımıza dosyalar göndererek belli odaklara bizi sobeletemezsiniz. Kazan çömlek patladı nitekim. Oyun bozuldu, biz oynamıyoruz yani. Yazarımıza geçmiş olsun der, kamuoyuna bildiririm.

Cep telefonu kullanma adabı:
1- Toplantılarda, sohpet toplantısı veya ders dahi olsa cep telefonunuz sessizde veya titreşimde olmalı ve çaldığında kesinlikle açmamalı hatta kim aradı diye bile bakmamalısınız.
2- Toplantılarda, ikili görüşmelerde, sohbet ve derslerde; telefonunuzu önünüze veya bir kenara koyarak, açmasanız bile; ‘kim aradı, kimden mesaj geldi’ v.b gibi takip etmeniz, mesaj yazmanız ve telefonunuzla meşgul olmanız da çok yanlıştır.
(‘Ortamda bulunan kişiler ne ile meşgul olduğumu fark etmez’ diye düşünüp,
muhataplarınızı küçümseyip, aptal durumuna düşmeyiniz)
3- İki kişi olarak bir konuyu görüşüyor veya müzakere ediyorsanız; bu kişi ortağınız,
arkadaşınız veya bir dostunuz dahi olsa; çalan telefonunuza cevap vermeniz, gelen
mesajı okumanız mesaj yazmanız, kısacası çaktırmadan telefonunuzla meşgul olmanız da ayni derece yanlış ve hatalı bir davranıştır. adsense 336x280

0 Response to "HAKARET GÜNÜ"

Yorum Gönder

MANŞET

Çocuklaramıza Dua Öğretimi Rad 14

ABONE OLMAYI UNUTMAYIN https://www.youtube.com/edebya/?sub_confirmation=1 Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları Kur'an ile büyü...